Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

UF o Izbie Poselskiej – arch.

BPSK Nr 142

USTAWA FEDERALNA
z dnia 14 września 2002 roku

o Izbie Poselskiej.
[j.t. z 10 sierpnia 2008 r. – opracowanie BPSK]

ROZDZIAŁ I
Postanowienia wstępne

Art. 1.
Ustanawia się Izbę Poselską jako demokratyczną reprezentację obywateli Królestwa.

Art. 2.
1. Izba Poselska składa się z posłów wybranych na pięciomiesięczną kadencję przez obywateli Królestwa w wyborach powszechnych i większościowych, w tajnym głosowaniu.
2. Liczba mandatów równa jest liczbie kandydatów, którzy otrzymali w wyborach co najmniej 3 głosy, jednak nie może być mniejsza niż 5 lub większa niż 10.
3. Jeżeli liczba kandydatów, którzy uzyskali w wyborach co najmniej 3 głosy, jest mniejsza niż 5, Komisja Wyborcza Królestwa stwierdza nieważność wyborów.
4. Jeżeli liczba kandydatów, którzy uzyskali w wyborach co najmniej 3 głosy, jest większa niż 10, mandaty otrzymuje 10 spośród nich, którzy uzyskali najwięcej głosów.
5. Jeżeli z powodu uzyskania takiej samej ilości głosów przez część kandydatów nie można wskazać dokładnie 10 kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów, liczba mandatów zostaje tak powiększona, by mandaty uzyskała najmniejsza, większa niż 10, liczba kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów.

Art. 3.
1. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom Królestwa.
2. (skreślony).

ROZDZIAŁ II
Komisja Wyborcza Królestwa

Art. 4.
1. Komisja Wyborcza Królestwa, zwana dalej „Komisją”, jest stałym organem federalnym właściwym w federalnych sprawach wyborczych nie przekazanych innym organom.
2. Komisja składa się z 3 członków:
(1) przedstawiciela Króla;
(2) Senatora-Komisarza;
(3) przedstawiciela Izby Poselskiej.
3. Członkiem Komisji może być wyłącznie obywatel Królestwa nie będący kandydatem w wyborach do Izby Poselskiej.
4. Senatora-Komisarza powołuje Senat Królewski zgodnie ze swoim Regulaminem.
5. Zmiana członka Komisji po ogłoszeniu postanowienia o przeprowadzeniu wyborów wymaga zgody Komisji.
6. Jeżeli Komisja nie zdecyduje inaczej, Przewodniczącym Komisji jest przedstawiciel Króla.
7. Komisja podejmuje decyzje większością głosów członków; ponadto uznaje się za uchwalony wniosek, przeciwko któremu żaden członek Komisji nie wniósł sprzeciwu w ciągu 48 godzin, przy czym Komisja może ustalić dłuższy termin na wniesienie sprzeciwu.

Art. 5.
1. Od decyzji Przewodniczącego Komisji zainteresowanemu podmiotowi oraz prokuratorowi przysługuje odwołanie do Komisji w ciągu 3 dni od przesłania decyzji.
2. Komisja rozpoznaje odwołanie w ciągu 3 dni od otrzymania odwołania.

Art. 6.
1. Członkowie Komisji w zakresie swoich funkcji wyborczych korzystają z sędziowskiej niezawisłości.
2. Członkowie Komisji obowiązani są do zachowania tajemnicy wyborczej.
3. Członkom Komisji przysługuje wynagrodzenie za przeprowadzenie wyborów.
4. Szczegółowe zasady wynagradzania członków Komisji określi rozporządzenie federalne wydane przez Rząd Królewski.

ROZDZIAŁ III
Przeprowadzenie wyborów

Art. 7.
1. Postanowienie o przeprowadzeniu wyborów wydaje i ogłasza Król.
2. Postanowienie o przeprowadzeniu wyborów zawiera:
(1) termin zgłaszania kandydatów na posłów, nie krótszy aniżeli 7 dni od dnia następującego po dniu ogłoszenia postanowienia;
(2) termin oddawania głosów, nie krótszy aniżeli 7 dni od dnia następującego po dniu ogłoszenia listy kandydatów na posłów.
3. Król wydaje i ogłasza postanowienie o przeprowadzeniu wyborów co najmniej 14 dni, jednakże nie wcześniej aniżeli 30 dni przed zakończeniem kadencji urzędujących posłów.

Art. 8.
1. Kandydatów na posłów zgłaszają Komisji zarejestrowane w Królestwie partie polityczne oraz grupy co najmniej 5 obywateli; do zgłoszenia należy załączyć zgodę proponowanego kandydata.
2. Kandydatem na posła może być ten, kto:
(1) jest obywatelem Królestwa co najmniej od dnia poprzedzającego ogłoszenie postanowienia o przeprowadzeniu wyborów;
(2) korzysta z pełni praw publicznych;
(3) nie jest senatorem Królestwa.
3. Przewodniczący Komisji odmawia w drodze decyzji zarejestrowania kandydata zgłoszonego po upływie terminu, jak również kandydata, który nie spełnia wymogów określonych w ustępie poprzedzającym, albo co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jego kandydatura stoi w sprzeczności z art. 18 Konstytucji Królestwa.
4. Przewodniczący Komisji informuje listownie osoby zgłaszające kandydatów o przyjęciu bądź odrzuceniu poszczególnych kandydatur najpóźniej w dniu następującym po terminie zgłaszania kandydatów.

Art. 9.
Po upływie terminu do zgłaszania kandydatów i rozpatrzeniu ewentualnych odwołań od decyzji Przewodniczącego Komisji, ogłasza on listę kandydatów w wyborach do Izby Poselskiej.

Art. 10.
1. Głosowanie przeprowadza się z wykorzystaniem poczty elektronicznej lub elektronicznego formularza głosowania umieszczonego na stronie internetowej.
2. Rozporządzenie federalne wydane przez Rząd Królewski w porozumieniu z Komisją określi szczegółowy tryb przeprowadzenia głosowania, przy czym sposób przeprowadzenia głosowania winien zapewniać możliwość weryfikacji wyników przez Komisję oraz, jeżeli jest to technicznie możliwe, automatyczną kontrolę uprawnień wyborczych przy wykorzystaniu numeru NIM.

Art. 11.
Ogłoszenia wyników wyborów dokonuje Przewodniczący Komisji, po zatwierdzeniu wyników przez Komisję.

Art. 12.
1. W ciągu 3 dni od ogłoszenia wyników wyborów każdy obywatel Królestwa może wnieść do Sądu Prowincji skargę na poprawność przeprowadzenia wyborów; Prezes Sądu Prowincji ogłasza o wniesieniu skargi.
2. Skarga winna zawierać:
(1) oznaczenie wnoszącego;
(2) obywatelstwo Prowincji;
(3) zarzut;
(4) uzasadnienie.

Art. 13.
1. Sąd Prowincji rozpoznaje skargi w ciągu 7 dni od ich otrzymania.
2. Sąd Prowincji oddala skargi niezasadne.
3. Sąd Prowincji odrzuca skargi wniesione po terminie lub uchybiające wymogom określonym w ust. 2 artykułu poprzedzającego.

Art. 14.
1. W razie stwierdzenia przez Sąd Prowincji zasadności co najmniej jednej skargi na poprawność przeprowadzenia wyborów, Sąd Królestwa orzeka nieważność wyborów, jeżeli stwierdzone uchybienia są tego rodzaju, iż mogły istotnie wpłynąć na wynik wyborów; w przeciwnym wypadku Sąd Królestwa orzeka o ważności wyborów mimo stwierdzonych uchybień.
2. Orzekając o nieważności wyborów, Sąd Królestwa może równocześnie orzec o rozwiązaniu Komisji; w takim wypadku przedstawiciela Izby Poselskiej w nowym składzie Komisji wyznacza dotychczasowy Marszałek Izby Poselskiej, jeżeli mandaty poselskie wygasły już z powodu upływu kadencji.

Art. 15.
W sprawach, o których mowa w niniejszej ustawie, Sąd Królestwa orzeka w pełnym składzie.

Art. 16.
1. Po bezskutecznym upływie terminu do wnoszenia skarg na poprawność przeprowadzenia wyborów albo ogłoszeniu orzeczenia o ważności wyborów, Przewodniczący Komisji wystawia wybranym posłom zaświadczenia potwierdzające ważność wyboru; zaświadczenia podlegają ogłoszeniu.
2. Kadencja nowo wybranych posłów rozpoczyna się w dniu następującym po dniu ogłoszenia zaświadczeń potwierdzających ważność wyboru, jednak nie wcześniej aniżeli dnia następującego po dniu zakończenia kadencji posłów poprzednio wybranych.
3. Jeśli Przewodniczący Komisji nie ogłosi zaświadczeń potwierdzających ważność wyboru najpóźniej w ostatnim dniu kadencji posłów poprzednio wybranych, kadencja urzędujących posłów ulega przedłużeniu do dnia poprzedzającego rozpoczęcie następnej kadencji.

Art. 17.
Jeżeli Sąd Królestwa orzeknie prawomocnie o nieważności wyborów, postępowanie wyborcze powtarza się od początku, przy czym kadencja urzędujących posłów ulega przedłużeniu do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji przez posłów następnej kadencji.

Art. 18.
1. Postanowienia niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do wyborów uzupełniających.
2. Król wydaje i ogłasza postanowienie o przeprowadzeniu wyborów uzupełniających w ciągu 7 dni od ogłoszenia wygaśnięcia mandatu.
3. Wyborów uzupełniających nie przeprowadza się, jeżeli do końca kadencji pozostało mniej aniżeli 30 dni, a liczba urzędujących posłów nie jest mniejsza aniżeli 3.
4. Poseł wybrany w wyborach uzupełniających kończy kadencję równocześnie z zakończeniem kadencji posłów wybranych w zwykłych wyborach.

ROZDZIAŁ IV
Tryb pracy Izby Poselskiej

Art. 19.
1. Izba Poselska obraduje na odrębnej liście dyskusyjnej prowadzonej w systemie informatycznym, zwanej dalej „listą Izby”.
2. Czynne i bierne prawo dostępu do listy Izby przysługuje wszystkim posłom, senatorom, członkom Rządu Królewskiego oraz Królowi.
3. Bierne prawo dostępu do listy Izby przysługuje każdemu obywatelowi Królestwa; przez bierne prawo dostępu rozumie się możliwość automatycznego otrzymywania kopii wiadomości przesłanych na adres listy przez osoby mające czynny dostęp do listy.

Art. 20.
1. Pracami Izby Poselskiej kieruje jej Marszałek wybrany przez posłów spośród swego grona.
2. Do czasu wyboru Marszałka Izby Poselskiej przez posłów, jego kompetencje wykonuje ten spośród posłów, który uzyskał najwięcej głosów w ostatnich wyborach do Izby Poselskiej.
3. W razie równego podziału głosów wśród kandydatów na pełniącego obowiązki Marszałka Izby Poselskiej wybranego na podstawie ustępu poprzedzającego kompetencje Marszałka wykonuje wyżej umieszczony na rosnącej, alfabetycznej liście posłów.

Art. 20a.
Projekt ustawodawczy prawidłowo złożony pod obrady Izby Poselskiej zawiera:
(a) treść proponowanej ustawy;
(b) szczegółowy komentarz wyjaśniający proponowane zmiany, określający intencje projektodawcy i uzasadniający przyjęte rozwiązania;
(c) jednolite teksty wszystkich aktów prawnych zmienianych przez proponowaną ustawę, uwzględniające projektowane zmiany.

Art. 21.
1. Jeżeli ustawa federalna nie stanowi inaczej, Izba Poselska podejmuje uchwały zwykłą większością głosów.
2. Głosowanie przeprowadza się na liście Izby.
3. Głosowanie jest ważne, jeżeli głosy oddała większość posłów.

Art. 21a.
1. Projekt ustawy, który w chwili zakończenia kadencji Izby został przegłosowany przez Izbę, ale nie został rozpatrzony przez Senat Królewski bądź Króla jest dalej rozpatrywany przez właściwe organy.
2. Jeżeli w przypadku opisanym w ustępie poprzedzającym projekt ustawy zgodnie z art. 37 ust. 5 lub 9 Konstytucji powróci do Izby, rozpatruje go Izba nowej kadencji.

Art. 22.
(skreślony)

Art. 23.
(skreślony)

Art. 24.
Szczegółowy wewnętrzny tryb pracy Izby Poselskiej w zakresie nie uregulowanym niniejszą ustawą, w tym zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej posłów przed Izbą, określa jej Regulamin uchwalony przez Izbę.

ROZDZIAŁ V
Prawa i obowiązki posłów

Art. 25.
1. Poseł nie jest związany instrukcjami wyborców.
2. Żaden organ federalny lub krajowy nie może podejmować działań o charakterze władczym w celu wymuszenia określonych działań posła.

Art. 26.
1. Za swoją działalność związaną z wykonywaniem mandatu poseł odpowiada wyłącznie przed Izbą Poselską.
2. Ustępu poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli działalność posła narusza cudze dobra osobiste.
3. Na wniosek prokuratora, Izba Poselska może wyrazić zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności przed sądem w innych sprawach aniżeli naruszenie cudzych dóbr osobistych.
4. Karami dyscyplinarnymi są:
(1) upomnienie udzielone przez Marszałka Izby Poselskiej;
(2) nagana udzielona przez Izbę Poselską;
(3) potrącenie części wynagrodzenia, nie więcej niż 2/3 wynagrodzenia przysługującego za cały okres sprawowania mandatu;
(4) czasowe pozbawienie czynnego dostępu do listy Izby.
5. Mandat poselski wygasa z chwilą:
(1) zrzeczenia się mandatu;
(2) zrzeczenia się lub utraty obywatelstwa Królestwa;
(3) ogłoszenia prawomocnego orzeczenia sądu o skazaniu posła za popełnienie przestępstwa i wymierzeniu kary skutkującej pozbawieniem lub ograniczeniem praw publicznych.
6. Wygaśnięcie mandatu poselskiego ogłasza Marszałek Izby Poselskiej, podając przyczynę wygaśnięcia.

Art. 27.
1. Posłowi przysługuje wynagrodzenie równe wynagrodzeniu senatora.
2. Posłowi przysługuje prawo zamieszkania w hotelu poselskim przez czas sprawowania mandatu.

Art. 28.
1. Poseł nie może prowadzić działalności nie dającej pogodzić się z godnością sprawowanego urzędu.
2. Posłem nie może być Król, senator Królestwa, sędzia; objęcie wskazanych urzędów jest równoznaczne ze zrzeczeniem się mandatu poselskiego.

ROZDZIAŁ VI
Postanowienia końcowe

Art. 29.
1. Kadencja urzędujących posłów może zostać skrócona, jeżeli w toku kadencji Izba Poselska nie przedstawi w terminie swojej opinii odnośnie co najmniej 3 projektów ustaw federalnych.
2. Postanowienie o skróceniu kadencji posłów wydaje Król za zgodą Senatu Królewskiego; postanowienie podlega ogłoszeniu przez Króla i jest skuteczne z chwilą ogłoszenia.
3. W razie skrócenia kadencji posłów, Król wydaje i ogłasza postanowienie o przeprowadzeniu wyborów w ciągu 7 dni od skrócenia kadencji.
4. Do czasu ukonstytuowania się Izby Poselskiej w nowym składzie, federalne postępowanie ustawodawcze odbywa się według zasad przewidzianych Konstytucją Królestwa w przypadku braku Izby Poselskiej.

Art. 30.
1. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
2. Król wydaje i ogłasza postanowienie o przeprowadzeniu pierwszych wyborów w ciągu 21 dni od wejścia w życie niniejszej ustawy.
3. Do czasu wydania rozporządzeń federalnych, o których mowa w art. 6 ust. 4 i art. 10 ust. 2 niniejszej ustawy, jednakże nie dłużej aniżeli do ogłoszenia wyników pierwszych wyborów, sprawy określone w powołanych przepisach mogą zostać uregulowane w odpowiednich dekretach królewskich lub rozporządzeniach federalnych wydanych przez Premiera Rządu Królewskiego.
4. Do czasu wyboru przedstawiciela Izby Poselskiej w Komisji, trzeciego członka Komisji wskazuje Rząd Królewski.