Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

UF o Centralnym Rejestrze Mieszkańców – jt [arch.]

BPSK Nr 147
LDKD #24797

USTAWA FEDERALNA
z dnia 6 listopada 2004 roku

o Centralnym Rejestrze Mieszkańców.
[j.t. z 10 lutego 2008 r.]

My, Artur I Piotr, Król Dreamlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii, Morlandu, Solardii, Surmali i Weblandu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Królestwa, etc.

na zgodny wniosek Senatorów i Posłów w Naszym Parlamencie zgromadzonych stanowimy, co następuje:

ROZDZIAŁ I
Centralny Rejestr Mieszkańców

Art. 1.
Ustawa niniejsza określa zasady prowadzenia Centralnego Rejestru Mieszkańców, zwanego dalej „Rejestrem”.

Art. 2.
Rejestr obejmuje dane obywateli, mieszkańców Królestwa oraz imigrantów.

Art. 3.
1. Rejestr prowadzi się w systemie informatycznym.
2. Obsługę techniczną Rejestru zapewniają Królewskie Służby Informatyczne.
3. Królewskie Służby Informatyczne, w ramach swojej właściwości, uprawnione są do podejmowania wszelkich działań koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania Rejestru oraz jego należytej modernizacji.
4. Minister właściwy do spraw obywatelstwa obowiązany jest udzielić wszelkiej pomocy zainteresowanym podmiotom w zakresie obsługi Rejestru. Ministrowi takiej pomocy lub informacji obowiązane są udzielić Królewskie Służby Informatyczne.

ROZDZIAŁ II
Wnioski o rejestrację

Art. 4.
1. Wpisu do Rejestru dokonuje się na wniosek.
2. Wniosek zawiera:
(1) (skreślony)
(2) imię lub imiona, jakie dana osoba zamierza używać w Królestwie, jako pole obowiązkowe;
(3) praenomen, przez co rozumie się dowolny ciąg znaków literowych nie stanowiący imienia albo nazwiska, jako dowolne pole wyboru;
(4) nazwisko, jakie dana osoba zamierza używać w Królestwie, jako pole dowolne;
(5) określenie płci wnioskodawcy, jako obowiązkowe pole wyboru;
(6) hasło, stanowiące unikalny ciąg minimum 6 znaków alfanumerycznych, dowolnie wybrany przez wnioskodawcę, jako pole obowiązkowe;
(7) adres poczty elektronicznej, jako pole obowiązkowe;
(8) wskazanie Prowincji, w której wnioskodawca ma zamiar się osiedlić, jako obowiązkowe pole wyboru;
(9) listę państw wirtualnych, których obywatelstwa wnioskodawca posiada w momencie składania wniosku;
(10) numer komunikatora internetowego wnioskodawcy, jako pole dowolne;
(11) wskazanie miasta, w którym wnioskodawca realnie zamieszkuje, jako pole dowolne;
(12) wskazanie województwa, w jakim wnioskodawca realnie zamieszkuje, jako dowolne pole wyboru;
(13) własne informacje o wnioskodawcy, jako pole dowolne.
3. W prawidłowo złożonym wniosku:
(1) imię składa się wyłącznie z łacińskich i polskich znaków literowych oraz apostrofów, zaczyna się wielką literą lub apostrofem, po którym następuje wielka litera, nie zawiera słów uznawanych za obraźliwe i jest nie dłuższe niż 23 znaki;
(2) nazwisko nie składa się z innych znaków, niż łacińskich i polskich znaków literowych, apostrofu i myślnika, przy czym nazwisko nie zaczyna się myślnikiem i nie kończy apostrofem ani myślnikiem, a także zawiera maksymalnie jeden myślnik; nazwisko nie zawiera słów uznawanych za obraźliwe, zaczyna się wielką literą i jest nie dłuższe niż 23 znaki;
(3) nazwisko nie jest już używane przez obywatela lub mieszkańca Dreamlandu, o ile przynajmniej jeden obywatel lub mieszkaniec noszący to nazwisko nie wyraził na to zgody;
(4) adres poczty elektronicznej jest aktywny;
(5) lista państw, których obywatelstwa wnioskodawca posiada, składa się z pełnych nazw państw oddzielonych od siebie przecinkiem.
4. Wniosek składa się za pośrednictwem elektronicznego formularza, zawierającego niezbędne objaśnienia.
5. Prawidłowe złożenie wniosku wymaga potwierdzenia poprzez skorzystanie przez wnioskodawcę z łącza przesłanego na adres poczty elektronicznej wskazany w formularzu; niepotwierdzenie w terminie 3 dni złożenia wniosku powoduje uznanie wniosku za niezłożony.
6. Czynności określone w ustępie poprzedzającym związane z weryfikacją są zautomatyzowane.
7. Listę praenomenów dostępnych przy rejestracji określa rozporządzenie federalne ministra do spraw obywatelstwa, wydane w porozumieniu z Sekretarzem Heroldii Królestwa.

Art. 5.
1. Jeżeli Król ustanowił wizy dla obywateli pewnych obcych państw konieczne do otrzymania obywatelstwa lub karty stałego pobytu, lista tych państw i informacje o sposobach uzyskania wizy muszą znaleźć się przy formularzu wniosku.
2. Jeżeli Król ustanowił zakaz wstępu do Królestwa dla obywateli pewnych obcych państw, lista tych państw musi znaleźć się przy formularzu wniosku.

Art. 6.
1. Adres poczty elektronicznej podany we wniosku uznawany jest za adres oficjalny.
2. Wszelkie wiadomości przesłane na adres oficjalny, w tym akty urzędowe lub inne dokumenty i oświadczenia związane z działalnością w Królestwie, uznaje się za prawidłowo doręczone z dniem przesłania.
3. Ustępu poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli z wiadomości przesłanej przez serwer pocztowy wynika, że wiadomość przesłana na adres oficjalny nie została doręczona, chyba, że niedoręczenie nastąpiło z powodu nieistnienia, przepełnienia lub zablokowania skrzynki pocztowej.
4. Niemożność doręczenia, o której mowa w ustępie poprzedzającym, nie wyklucza uznania danej osoby za ustałą stosownie do przepisów odrębnych.

ROZDZIAŁ III
Działanie Rejestru

Art. 7.
1. Namiestnicy Koronni posiadają specjalne uprawnienia umożliwiające im wprowadzanie w życie decyzji o przyznaniu lub odmowie przyznania obywatelstwa lub zamieszkania i o kierowaniu obywateli, mieszkańców lub imigrantów na listę deportacyjną oraz doręczanie informacji o podjętej decyzji w ramach systemu informatycznego Rejestru.
2. Udostępnienie, w tym nieumyślne przez Namiestnika Koronnego swoich uprawnień, o których mowa w ustępie poprzedzającym, może stanowić podstawę do postępowania dyscyplinarnego względem tego Namiestnika; nie dotyczy to oficjalnego czasowego przekazania praw i obowiązków Namiestnika.
3. Król i Królewskie Służby Informatyczne posiadają uprawnienia do nadawania uprawnień, o których jest mowa w ust. 1, nowo mianowanym Namiestnikom Koronnym i odbierania tych uprawnień odwołanym Namiestnikom Koronnym.
4. Król posiada uprawnienia umożliwiające mu usuwanie wpisów z Rejestru.

Art. 8.
1. Każdy zarejestrowany w Rejestrze posiada unikalny, sześciocyfrowy Numer Identyfikacyjny Mieszkańca, tożsamy w ramach wszelkich urzędowych rejestrów i systemów prowadzonych przez Królestwo.
2. Ilekroć odrębne przepisy odwołują się do „NIM” lub „numeru NIM”, rozumie się przez to numer określony w ustępie poprzedzającym.

Art. 9.
1. Jedna pozycja w Rejestrze obejmuje dane związane z jedną osobą.
2. W ramach Rejestru dla jednej pozycji ujawnia się następujące dane:
(1) imię, praenomen i nazwisko;
(2) posiadany tytuł honorowy;
(3) NIM;
(4) adres poczty elektronicznej;
(5) zamieszkiwaną Prowincję;
(6) status aktywności;
(7) numer komunikatora internetowego, jeżeli został podany we wniosku lub później uzupełniony.

Art. 10.
1. Każdy obywatel i mieszkaniec uprawniony jest do późniejszej edycji pól zawartych we wniosku, z wyłączeniem danych dotyczących imienia, praenomenu i nazwiska.[1] 2. Jeżeli w wyniku edycji, o której jest mowa w ustępie poprzedzającym, pozycja w Rejestrze będzie zawierała dane niedopuszczalne we wniosku o rejestrację, jest to podstawą do odebrania obywatelstwa lub zamieszkania.
3. Poza elektronicznym formularzem umożliwiającym edycję wskazanych w ust. 1 pól zawartych we wniosku, dodatkowo, zawsze po zalogowaniu się do Rejestru, każdy obywatel i mieszkaniec otrzymuje bezpośredni dostęp do formularza umożliwiającego mu uaktualnienie pola wniosku określonego w art. 4 ust. 2 (9).
4. Obywatel lub mieszkaniec ma prawo zmienić swój status aktywności na „urlop”; oznacza to nieobecność obywatela lub mieszkańca w Królestwie. Status „urlop” można zachować przez okres do 3 miesięcy; po upływie tego terminu status automatycznie powraca do stanu „aktywny”, informując o tym obywatela lub mieszkańca.
5. Zmiana imienia, praenomenu lub nazwiska może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów na podstawie orzeczenia sądu wydanego w postępowaniu nieprocesowym na wniosek zainteresowanego.
6. Zmiana nazwiska na już używane wymaga zgody pierwszej nie ustałej osoby używającej takiego nazwiska; jeżeli ustalenie takiej osoby jest niemożliwe lub znacznie utrudnione, wystarczy zgoda jednej z osób noszących dane nazwisko.
7. Zgodę, o której mowa w ustępie poprzedzającym, należy załączyć do wniosku.

Art. 11.
W ramach Rejestru zapisuje się inne dane niezbędne dla potrzeb administracyjnych; dane te udostępniane są jedynie administratorom Rejestru oraz innym osobom uprawnionym według przepisów odrębnych.

Art. 12.
1. Osoby zarejestrowane w Rejestrze mogą korzystać z informacji Centralnego Rejestru Mieszkańców, zwanej dalej „informacją Rejestru”.
2. Warunkiem korzystania z informacji Rejestru jest prawidłowe uprzednie zalogowanie się do Rejestru.
3. Korzystanie z informacji Rejestru odbywa się za pośrednictwem formularza elektronicznego, za pomocą którego możliwe jest wyszukiwanie wpisów według następujących danych:
(1) imienia;
(2) nazwiska;
(3) NIM;
(4) adresu poczty elektronicznej.
4. Wynik wyszukiwania obejmuje:
(1) imię;
(2) praenomen;
(3) nazwisko;
(4) tytuł honorowy;
(5) NIM;
(6) zamieszkiwaną Prowincję;
(7) adres poczty elektronicznej;
(8) numer komunikatora internetowego, jeżeli został podany we wniosku lub później uzupełniony.
5. Korzystanie z informacji Rejestru jest bezpłatne.

ROZDZIAŁ IV
Postanowienia końcowe

Art. 13.
1. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy Królewskie Służby Informatyczne dokonają niezbędnych zmian, by dostosować Rejestr do przepisów niniejszej ustawy.
2. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy Królewskie Służby Informatyczne udostępniają w ramach serwisu internetowego Królestwa formularz wniosku o obywatelstwo.

Art. 14.
1. Ustawa niniejsza nie wyklucza funkcjonowania własnych rejestrów Prowincji.
2. W razie wątpliwości rozstrzygający jest wpis w Rejestrze.

Art. 15.
1. Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 roku.
2. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy traci moc: art. 1 ust. 1, art. 2 ust. 10 i art. 13 dekretu królewskiego z dnia 8 lipca 2004 roku o Centralnym Rejestrze Mieszkańców (BPSK 242; http://dreamland.l.pl/sk/sk/articles.php?id=242).

—Przypisy—
[1] Tekst poprawiony względem oryginalnego tekstu jednolitego (uzupełnienie o praenomen).