Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

DK o wprowadzeniu systemu bankowego [t.j.] [arch.]

BPSK Nr 200

DEKRET KRÓLEWSKI
z dnia 23 października 2004 roku
[j.t. z 10 sierpnia 2008 r. – opracowanie BPSK]

o wprowadzeniu systemu bankowego

My, Artur I Piotr, Król Dreamlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii, Morlandu, Solardii, Surmali i Weblandu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Królestwa, etc.

stanowimy, co następuje:

Art. 1.
1. Dekret niniejszy określa zasady wprowadzenia nowego systemu bankowego.
2. Dekret niniejszy określa również zasady przejmowania niepodjętych środków zgromadzonych na rachunkach prowadzonych w ramach starego systemu bankowego.

Art. 2.
1. Użyte w niniejszym dekrecie terminy oznaczają:
(1) Bank – Centralny Bank Dreamlandu;
(2) system bankowy – system informatyczny obsługujący Bank;
(3) stary system bankowy – system bankowy funkcjonujący w dniu 1 lutego 2004 roku;
(4) dzień zawieszenia – dzień 23 kwietnia 2004 roku;
(5) jednostka organizacyjna – instytucja lub przedsiębiorstwo, zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Instytucji i Przedsiębiorstw, niezależnie od posiadania osobowości prawnej.
2. Ilekroć w niniejszym dekrecie jest mowa o ministrze bez bliższego określenia, rozumie się przez to federalnego ministra właściwego do spraw waluty.

Art. 3.
1. Wprowadza się system bankowy z dniem 30 października 2004 roku.
2. W ramach systemu bankowego prowadzi się rachunki obywateli Królestwa oraz jednostek organizacyjnych.
3. System bankowy przy zakładaniu i prowadzeniu rachunków obywateli Królestwa wykorzystuje dane z Centralnego Rejestru Mieszkańców.
4. System bankowy przy zakładaniu i prowadzeniu rachunków jednostek organizacyjnych wykorzystuje dane z Centralnego Rejestru Instytucji i Przedsiębiorstw.
5. System bankowy zapewnia możliwość składania zleceń przelewu oraz dostępu do historii rachunku za pośrednictwem serwisu internetowego Banku, stanowiąc jego integralną część.

Art. 4.
1. Założenie rachunku następuje poprzez wypełnienie elektronicznego formularza dostępnego w ramach serwisu internetowego Banku.
2. Przy zakładaniu rachunku obywatel Królestwa podaje NIM i hasło, zgodnie z wpisem w Centralnym Rejestrze Mieszkańców.
3. Przy zakładaniu rachunku dla jednostki organizacyjnej zakładający, który winien być osobą rejestrującą daną jednostkę w Centralnym Rejestrze Instytucji i Przedsiębiorstw, podaje:
(1) NIFI jednostki;
(2) NIM osoby rejestrującej jednostkę w Centralnym Rejestrze Instytucji i Przedsiębiorstw;
(3) hasło w Centralnym Rejestrze Mieszkańców osoby rejestrującej jednostkę w Centralnym Rejestrze Instytucji i Przedsiębiorstw;
(4) hasło dostępu do rachunku w systemie bankowym.
4. Założenie rachunku następuje automatycznie, pod warunkiem zgodności podanych danych z odpowiednimi danymi zapisanymi we właściwym rejestrze.
5. Jeden obywatel Królestwa albo jedna jednostka organizacyjna może być posiadaczem tylko jednego rachunku.

Art. 5.
1. Obsługę techniczną systemu bankowego zapewniają Królewskie Służby Informatyczne.
2. Królewskie Służby Informatyczne, w ramach swojej właściwości, uprawnione są do podejmowania wszelkich działań koniecznych dla prawidłowego funkcjonowania systemu bankowego oraz jego należytej modernizacji.
3. Królewskie Służby Informatyczne obowiązane są udzielać wszelkiej pomocy zainteresowanym podmiotom w zakresie obsługi systemu bankowego.
4. Królewskie Służby Informatyczne przy wykonywaniu swoich zadań w odniesieniu do systemu bankowego, współpracują ściśle z Prezesem Banku.

Art. 6.
1. System bankowy automatycznie aktualizuje stan rachunków osób fizycznych według zapisów starego systemu bankowego w oparciu o NIM i hasło zakładającego rachunek.
2. Aktualizacja rachunków instytucji i przedsiębiorstw następuje na wniosek uprawnionego złożony Prezesowi Banku, obejmujący:
(1) nazwę jednostki organizacyjnej według zapisu w starym systemie bankowym;
(2) obecny NIFI jednostki organizacyjnej;
(3) stan środków zgromadzonych na rachunku, którego dotyczy wniosek;
(4) NIM i podpis wnioskodawcy.
3. Uprawnionym w rozumieniu ustępu poprzedzającego jest odpowiednio właściciel przedsiębiorstwa albo kierownik instytucji.
4. Wniosek niekompletny zwraca się w celu uzupełnienia w wyznaczonym terminie, nie krótszym aniżeli 3 dni.
5. Wniosek uzupełniony w wyznaczonym terminie uznaje się za złożony w terminie pierwotnym.
6. Wniosek nieuzupełniony w terminie podlega odrzuceniu.

Art. 7.
1. Prezes Banku rozpoznaje wniosek w ciągu 7 dni.
2. W razie wątpliwości, w szczególności rozbieżności między stanem środków ujętych we wniosku a stanem wynikającym z zapisów starego systemu bankowego, Prezes Banku może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
3. Okresu oczekiwania przez Prezesa Banku na odpowiedzi i wyjaśnienia nie wlicza się do terminu określonego w ust. 1.

Art. 8.
1. Po rozstrzygnięciu wątpliwości, Prezes Banku wydaje decyzję o uwzględnieniu wniosku lub o jego oddaleniu; możliwe jest uwzględnienie wniosku w części.
2. Decyzja o uwzględnieniu wniosku zawiera:
(1) NIFI jednostki organizacyjnej;
(2) NIM i oznaczenie wnioskodawcy;
(3) ustalenie łącznej wartości środków objętych aktualizacją;
(4) uzasadnienie, jeżeli wniosek uwzględniono jedynie w części.
3. Decyzja o odmowie uwzględnienia wniosku zawiera NIM i oznaczenie wnioskodawcy oraz uzasadnienie.
4. Decyzję doręcza się wnioskodawcy i ministrowi.
5. Na decyzję odmawiającą uwzględnienia wniosku oraz decyzję uwzględniającą wniosek w części przysługuje wnioskodawcy odwołanie do ministra, w ciągu 7 dni od przesłania decyzji Prezesa Banku.
6. Minister może z urzędu wszcząć postępowanie odwoławcze od decyzji uwzględniającej wniosek.

Art. 9.
Na decyzję ministra przysługuje wnioskodawcy skarga do sądu w ciągu 7 dni od dnia przesłania decyzji ministra; skarga musi zawierać uzasadnienie.

Art. 10.
1. Środki finansowe zgromadzone na rachunkach, których stan według zapisów starego systemu bankowego nie został automatycznie zaktualizowany do dnia 30 listopada 2004 roku lub co do których nie złożono wniosku o aktualizację w tym terminie, przechodzą na własność Skarbu Królestwa.
2. W stosunku do środków zgromadzonych na rachunkach osób fizycznych, połowa środków zostaje przekazana Prowincjom, w których według ostatnich danych osoby te zamieszkiwały.
3. Jeżeli na podstawie urzędowych spisów nie można ustalić Prowincji, o której mowa w ustępie poprzedzającym, całość środków danej osoby fizycznej przechodzi na własność Skarbu Królestwa.
4. Decyzje w sprawach określonych w dwóch ustępach poprzedzających wydaje minister na wniosek Prezesa Banku; dokonanie odpowiedniej operacji w systemie bankowym jest równoznaczne z wydaniem decyzji.
5. Od decyzji ministra przysługuje zainteresowanym podmiotom skarga do sądu.

Art. 11.
Wszelkie roszczenia wobec Skarbu Królestwa, istniejące w dniu wprowadzenia w życie systemu bankowego lub wynikające z czynności prawnych lub innych zdarzeń mających miejsce najpóźniej w tym dniu, ulegają przedawnieniu w dniu 1 grudnia 2004 roku.

Art. 12.
Dekret niniejszy nie narusza określonego w art. 4 ust. 3 ustawy federalnej z dnia 9 października 2002 roku o walucie Królestwa i banku centralnym (BPSK Nr 87; http://dreamland.l.pl/sk/sk/articles.php?id=87) uprawnienia do wydania rozporządzenia, w zakresie nieuregulowanym niniejszym dekretem.

Art. 13.
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.