Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

UF Ordynacja wyborcza do Izby Poselskiej

BPSK nr 911
LDKD #30642
USTAWA FEDERALNA
z dnia 13 czerwca 2009 roku
[j.t. z dn. 8 sierpnia 2011 r.]
Ordynacja wyborcza do Izby Poselskiej

Rozdział I
Przepisy ogólne

Art. 1.
Ustawa określa zasady i tryb zgłaszania kandydatów na posłów, przeprowadzania wyborów oraz warunki ważności wyborów do Izby Poselskiej Królestwa Dreamlandu.

Art. 2.
Ilekroć w ustawie niniejszej jest mowa o wyborach, należy przez to rozumieć wybory do Izby Poselskiej Królestwa Dreamlandu.

Art. 3.
Ilekroć w ustawie niniejszej jest mowa o Izbie, należy przez to rozumieć Izbę Poselską Królestwa Dreamlandu.

Rozdział II
Prawa wyborcze

Art. 4.
1. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom Królestwa.
2. Czynne prawo wyborcze nie przysługuje mieszkańcom.

Art. 5.
Nie mają czynnego prawa wyborczego (prawa wybierania) osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu.

Art. 6.
1. Bierne prawo wyborcze przysługuje temu, komu przysługuje czynne prawo wyborcze oraz kto nie jest senatorem Królestwa; nie narusza to ograniczeń wynikających z innych przepisów.
2. Kandydatem na posła nie może być osoba, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności (biernego prawa wyborczego).
3. Prawo Prowincji może ograniczyć bierne prawo wyborcze obywatelom tej Prowincji, którzy są zamieszkali w tej Prowincji krócej niż określony okres czasu nie dłuższy niż pięć miesięcy.

Rozdział III
Komisarz Wyborczy Królestwa

Art. 7.
Komisarz Wyborczy Królestwa, zwany dalej “Komisarzem”, jest stałym organem federalnym właściwym w federalnych sprawach wyborczych nie przekazanych innym organom.

Art. 8.
1. Komisarz powoływany jest przez Króla po zasięgnięciu opinii Senatu Królewskiego.
2. Komisarz odwoływany jest przez Króla.
3. Komisarz nie może zostać odwołany z funkcji bez swojej zgody w czasie trwania procedury wyborczej, chyba że zachodzą okoliczności uniemożliwiające nawiązanie kontaktu z Komisarzem.

Art. 9.
1. Komisarz w zakresie swoich funkcji wyborczych korzysta z sędziowskiej niezawisłości.
2. Komisarz obowiązany jest do zachowania tajemnicy wyborczej.
3. Komisarzowi przysługuje wynagrodzenie za przeprowadzenie wyborów.
4. Szczegółowe zasady wynagradzania Komisarza określi rozporządzenie federalne wydane przez Rząd Królewski.

Art. 10.
1. Od decyzji Komisarza zainteresowanemu podmiotowi oraz prokuratorowi przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w ciągu 3 dni od przesłania decyzji.
2. Komisarz rozpoznaje sprawę ponownie w ciągu 3 dni od otrzymania odwołania.

Rozdział IV
Zarządzanie wyborów

Art. 12.
1. Wybory zarządza Król w drodze postanowienia.
2. Postanowienie o zarządzeniu wyborów zawiera:
(1) termin zgłaszania kandydatów na posłów, nie krótszy aniżeli 7 dni od dnia następującego po dniu zarządzenia wyborów;
(2) termin oddawania głosów, nie krótszy aniżeli 7 dnia od dnia następującego po dniu ogłoszenia listy kandydatów na posłów.

Art. 13.
Król wydaje i ogłasza postanowienie o zarządzeniu wyborów co najmniej 28 dni, jednakże nie wcześniej aniżeli 42 dni przed zakończeniem kadencji urzędujących posłów.

Art. 14.
1. Król wydaje i ogłasza postanowienie o skróceniu kadencji Izby i zarządzeniu wyborów, jeśli liczba mandatów urzędujących posłów jest mniejsza niż pięć.
2. Ustępu poprzedzającego nie stosuje się, jeżeli złożony został wniosek o przeprowadzenie referendum ogólnonarodowego, w tym również skierowano wystąpienie do Króla o rozważenie możliwości skorzystania z prerogatywy do zarządzenia referendum z własnej inicjatywy; ustęp poprzedzający stosuje się niezwłocznie po zakończeniu postępowania wywołanego takim wnioskiem, chyba że wynik ewentualnie przeprowadzonego referendum czyni stosowanie ustępu poprzedzającego bezprzedmiotowym.

Rozdział V
Okręgi Wyborcze

Art. 15.
(skreślony)

Art. 16.
(skreślony)

Art. 17.
(skreślony)

Art. 18.
(skreślony)

Art. 19.
(skreślony)

Rozdział VI
Kandydaci

Art. 20.
1. Kandydatów na posłów zgłaszają Komisarzowi zarejestrowane w Królestwie partie polityczne oraz grupy co najmniej 3 obywateli; do zgłoszenia należy załączyć zgodę proponowanego kandydata.
2. Komisarz odmawia w drodze decyzji zarejestrowania osoby jako kandydata, jeśli został zgłoszony po upływie terminu, jak również osoby, która nie posiada biernego prawa wyborczego, albo co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jej kandydatura stałaby w sprzeczności z art. 18 Konstytucji Królestwa.
3. Komisarz informuje listownie osoby zgłaszające kandydatów o przyjęciu bądź odrzuceniu poszczególnych kandydatur najpóźniej w dniu następującym po terminie zgłaszania kandydatów.

Art. 21.
Po upływie terminu do zgłaszania kandydatów i rozpatrzeniu wniosków o ponowne rozpoznanie sprawy przez Komisarza, ogłasza on listę kandydatów w wyborach do Izby.

Rozdział VII
Przebieg głosowania

Art. 22.
1. Głosowanie w wyborach do Izby przeprowadza się z wykorzystaniem poczty elektronicznej lub elektronicznego formularza głosowania umieszczonego na stronie internetowej.
2. Rozporządzenie federalne wydane przez Rząd Królewski w porozumieniu z Komisarzem określi szczegółowy tryb przeprowadzenia głosowania, przy czym sposób przeprowadzenia głosowania winien zapewniać możliwość weryfikacji wyników przez Komisarza oraz, jeżeli jest to technicznie możliwe, automatyczną kontrolę uprawnień wyborczych przy wykorzystaniu numeru NIM.
3. (skreślony)
4. Jeśli łącznie zgłoszono mniej niż 5 kandydatów, Komisarz stwierdza nieważność wyborów.

Art. 23.
Obywatel głosuje na jednego z kandydatów albo oddaje głos pusty.

Art. 24.
1. W okresie od rozpoczęcia rejestracji kandydatów do zakończenia trwania głosowania obywatele nie mają prawa zmiany prowincji zamieszkania.
2. W okresie trwania głosowania nie przyznaje się nowych obywatelstw. Termin rozpatrzenia wniosków o obywatelstwo, który nie upłynął przed dniem otwarcia głosowania zostaje przedłużony o okres głosowania.

Rozdział VIII
Ustalanie wyników głosowania i obliczanie głosów oddanych

Art. 25.
1. Ustalając wyniki głosowania, Komisarz oblicza i podaje do wiadomości co najmniej:
(1) liczbę wyborców uprawnionych do głosowania;
(2) liczbę wyborców, która oddała głosy;
(3) liczbę głosów nieważnych, w tym pustych;
(4) liczbę głosów oddanych na poszczególnych kandydatów.
2. (skreślony)

Art. 26.
1. Liczba mandatów równa jest liczbie kandydatów, którzy otrzymali w wyborach co najmniej 2 głosy, jednak nie może być mniejsza niż 5 lub większa niż 10.
2. Jeżeli liczba kandydatów, którzy uzyskali w wyborach co najmniej 2 głosy, jest mniejsza niż 5, Komisarz stwierdza nieważność wyborów.
3. Jeżeli liczba kandydatów, którzy uzyskali w wyborach co najmniej 2 głosy, jest większa niż 10, mandaty otrzymuje 10 spośród nich, którzy uzyskali najwięcej głosów.
4. Jeżeli z powodu uzyskania takiej samej ilości głosów przez część kandydatów nie można wskazać dokładnie 10 kandydatów, którzy uzyskali najwięcej głosów, liczba mandatów zostaje tak powiększona, by mandaty uzyskała najmniejsza, większa niż 10, liczba kandydatów, którzy
uzyskali najwięcej głosów.

Art. 27.
(skreślony)

Art. 28.
(skreślony)

Art. 29.
Ogłoszenia wyników dokonuje Komisarz.

Rozdział IX
Ważność wyborów

Art. 30.
1. W ciągu 3 dni od ogłoszenia wyników wyborów każdy obywatel Królestwa może wnieść do Sądu Prowincji skargę na poprawność przeprowadzenia wyborów; Prezes Sądu Prowincji ogłasza o wniesieniu skargi.
2. Skarga winna zawierać:
(1) oznaczenie wnoszącego;
(2) obywatelstwo Prowincji;
(3) zarzut;
(4) uzasadnienie.

Art. 31.
1. Sąd Prowincji rozpoznaje skargi w ciągu 7 dni od ich otrzymania.
2. Sąd Prowincji oddala skargi niezasadne.
3. Sąd Prowincji odrzuca skargi wniesione po terminie lub uchybiające wymogom określonym w ust. 2 artykułu poprzedzającego.
4. Sąd Prowincji nakazuje wydanie zaświadczeń potwierdzających ważność wyboru mimo wniesienia skargi, jeśli skarżone uchybienia nie są tego rodzaju, że mogły istotnie wpłynąć na wynik wyborów.

Art. 32.
1. W razie stwierdzenia przez Sąd Prowincji zasadności co najmniej jednej skargi na poprawność przeprowadzenia wyborów, Sąd Królestwa orzeka nieważność wyborów, jeżeli stwierdzone uchybienia są tego rodzaju, iż mogły istotnie wpłynąć na wynik wyborów; w przeciwnym wypadku Sąd Królestwa orzeka o ważności wyborów mimo stwierdzonych uchybień.
2. Orzekając o nieważności wyborów, Sąd Królestwa może równocześnie orzec o odwołaniu Komisarza; w takim wypadku do czasu zakończenia procedury wyborczej funkcje Komisarza Wyborczego sprawuje Marszałek Senatu Królewskiego lub osoba przezeń wyznaczona.

Art. 33.
Jeżeli Sąd Królestwa orzeknie prawomocnie o nieważności wyborów, postępowanie wyborcze powtarza się od początku, przy czym kadencja urzędujących posłów ulega przedłużeniu do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji przez posłów następnej kadencji.

Art. 34.
W sprawach, o których mowa w niniejszej ustawie, Sąd Królestwa orzeka w pełnym składzie.

Art. 35.
1. Po bezskutecznym upływie terminu do wnoszenia skarg na poprawność przeprowadzenia wyborów albo ogłoszeniu orzeczenia o ważności wyborów, Przewodniczący Komisji wystawia wybranym posłom zaświadczenia potwierdzające ważność wyboru; zaświadczenia podlegają ogłoszeniu.
2. Kadencja nowo wybranych posłów rozpoczyna się w dniu następującym po dniu ogłoszenia zaświadczeń potwierdzających ważność wyboru, jednak nie wcześniej aniżeli dnia następującego po dniu zakończenia kadencji posłów poprzednio wybranych.
3. Jeśli Przewodniczący Komisji nie ogłosi zaświadczeń potwierdzających ważność wyboru najpóźniej w ostatnim dniu kadencji posłów poprzednio wybranych, kadencja urzędujących posłów ulega przedłużeniu do dnia poprzedzającego rozpoczęcie następnej kadencji.

Rozdział X
Przepisy karne

Art. 36.
1. Kto od zakończenia formalnej kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania podaje do wiadomości publicznej wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów – podlega grzywnie od 20 do 50 stawek dziennych.
2. Tej samej karze podlega, kto od zakończenia formalnej kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi kampanię wyborczą.

Rozdział XI
Przepisy szczególne

Art. 37.
W razie zajścia szczególnych okoliczności Komisja w ramach swojej właściwości podejmuje wszelkie środki zmierzające do ukonstytuowania się Izby w jak najszybszym terminie, przy optymalnej realizacji przepisów niniejszej ustawy i przepisów odrębnych.

Art. 38.
Wszelkie pisma w sprawach wyborczych wolne są od kosztów sądowych.