Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

USenK Regulamin Senatu Królewskiego – jt

BPSK Nr 249

UCHWAŁA
SENATU KRÓLEWSKIEGO
z dnia 1 kwietnia 2005 roku

Regulamin Senatu Królewskiego.
[j.t. z 5 kwietnia 2007 – opracowanie BPSK]

Art. 1.
1. Senat Królewski, zwany dalej „Senatem”, wykonuje swoje kompetencje zgodnie z Konstytucją Królestwa, ustawami federalnymi i niniejszym Regulaminem.
2. W sprawach nieuregulowanych aktami normatywnymi wymienionymi w ustępie poprzedzającym stosuje się utrwalone zwyczaje.

Art. 2.
1. Senat obraduje na odrębnej liście dyskusyjnej prowadzonej w systemie informatycznym, zwanej dalej „listą Senatu”.
2. Czynne i bierne prawo dostępu do listy Senatu przysługuje urzędującemu Królowi, królom seniorom i senatorom.
3. Bierne prawo dostępu do listy przysługuje Marszałkowi Izby Poselskiej, Premierowi Rządu Królewskiego, Namiestnikom Koronnym oraz osobom wskazanym przez Króla.
4. Senat może przyznać czynne lub bierne prawo dostępu również innym organom i osobom, określając przy tym zakres lub sposób korzystania z przyznanego prawa, w szczególności ograniczając je czasowo lub przyznając jedynie w ramach określonej debaty. W razie braku takiego dookreślenia prawo uważa się za przyznane w pełnym zakresie.
5. Prawo przyznane na podstawie art. 2. ust. 4. Senat może odebrać, zmienić jego zakres lub sposób korzystania z niego.

Art. 3.
1. Senat wybiera ze swojego grona Marszałka zwykłą większością głosów na czas nieoznaczony.
2. Senat wybiera ze swojego grona wicemarszałka zwykłą większością głosów na czas nieoznaczony.
3. Wicemarszałkowi przysługują wszelkie kompetencje Marszałka podczas jego zastępowania.
4. Odwołanie Marszałka lub wicemarszałka następuje na wniosek Króla lub senatora; wniosek senatorski musi zawierać wskazanie kandydata na następcę.
5. Odwołanie Marszałka lub wicemarszałka następuje zwykłą większością głosów i oznacza wybór wskazanego we wniosku następcy.
6. W razie, gdy Marszałek nie został wybrany, albo gdy nie sprawuje swoich funkcji, pracami Senatu kieruje wicemarszałek, a gdy i on nie sprawuje swojej funkcji – senator wyznaczony przez Króla; tak wyznaczonemu senatorowi przysługują wszelkie kompetencje Marszałka.

Art. 4.
1. Marszałek reprezentuje Senat na zewnątrz.
2. Marszałek rozstrzyga w I instancji spory wynikłe na tle stosowania niniejszego Regulaminu oraz inne spory związane z wewnętrznym funkcjonowaniem Senatu.
3. Odwołania od rozstrzygnięć Marszałka rozpoznaje Senat, jeżeli stronami sporu są wyłącznie senatorowie; w przeciwnym wypadku odwołanie rozpoznaje Sąd Królestwa.
4. Dwa ustępy poprzedzające nie mają zastosowania do sporów dotyczących naruszenia dóbr osobistych senatorów.

Art. 5.
1. Marszałek może utworzyć sekretariat lub inny organ pomocniczy Senatu, określając zakres jego obowiązków.
2. Marszałek zatrudnia, zwalnia i jest przełożonym pracowników organu pomocniczego Senatu.

Art. 6.
1. Marszałek przyjmuje pisma adresowane do Senatu przez inne podmioty i obowiązany jest przesłać je niezwłocznie na listę Senatu.
2. Ustęp poprzedzający stosuje się odpowiednio do innych senatorów, którzy otrzymali pisma adresowane do Senatu.

Art. 7.
1. Senatorem-komisarzem w podejmowanej przez Senat sprawie jest senator, który zgłosił daną sprawę pod dyskusję.
2. Jeżeli sprawę zgłosił inny podmiot, senatorem-komisarzem jest Marszałek, chyba że wyznaczy innego senatora za jego zgodą.
3. Senator-komisarz prowadzi prace Senatu nad przedstawioną sprawą, w szczególności prowadzi debatę, występuje do właściwych podmiotów o opinię w sprawie projektu, wyjaśnia wątpliwości.

Art. 8.
1. Debatę w sprawie otwiera Marszałek, nadając sprawie sygnaturę.
2. Zarządzenie ostatecznego głosowania nie może nastąpić wcześniej, aniżeli po upływie 7 dni od otwarcia debaty, chyba że Marszałek lub Król uznają projekt za pilny.
3. W razie uznania projektu za pilny, dopuszczalne jest zarządzenie głosowania bez przeprowadzania debaty, z chwilą opublikowania tekstu projektu na liście Senatu.

Art. 9.
1. Głosowanie zarządza Marszałek.
2. Głosowanie polega na przesyłaniu na listę Senatu głosów „za” albo „przeciw” przez poszczególnych senatorów.
3. Czas przeznaczony na głosowanie nie może być krótszy aniżeli 7 dni, a w przypadku projektu pilnego – 3 dni; o charakterze projektu rozstrzyga Marszałek, chyba że klauzulę pilności nadał Król.
4. Jeżeli jednak przed upływem terminu wszyscy senatorowie oddali głosy lub oddane głosy przesądzają o wyniku, Marszałek może niezwłocznie ogłosić wyniki głosowania.
5. Marszałek może zarządzić głosowanie negatywne nad projektem uchwały zgodnie z zasadami określonymi w Konstytucji Królestwa.
6. Ogłoszenie wyników głosowania następuje na liście Senatu; jeżeli Senat przyjął w wyniku głosowania uchwałę o charakterze powszechnie obowiązującym, Marszałek ogłasza ją równocześnie na liście dyskusyjnej Królestwa.

Art. 10.
1. W sprawach o powołanie lub wyrażenie zgody na powołanie na stanowisko funkcjonariusza Królestwa, Marszałek przedstawia zgłoszone kandydatury wraz z dołączonymi przez wnioskodawców uzasadnieniami zgłaszanych kandydatur.
2. Głosowanie polega na przesyłaniu imienia i nazwiska albo pseudonimu popieranego kandydata; możliwe jest poparcie tylu kandydatów, ilu członków danego organu ma zostać powołanych.
3. Jeżeli zgłoszono jednego kandydata, wystarczy przesłanie głosów „za” albo „przeciw”.
4. Jeżeli okaże się, że dwóch kandydatów uzyska taką samą liczbę głosów, a tylko jeden z nich może zostać wybrany, przeprowadza się dodatkowe głosowanie jako pilne; jeżeli w drugim głosowaniu ponownie kandydaci uzyskają równą liczbę głosów, rozstrzyga głos oddany przez Marszałka, a gdyby on nie głosował, głos Wicemarszałka.
5. Ustęp poprzedzający stosuje się odpowiednio w sytuacji, gdy taką samą liczbę głosów uzyskała większa liczba kandydatów aniżeli liczba miejsc.
6. Wyrażanie zgody na mianowanie sędziów federalnych następuje indywidualnie.

Art. 10(1).
1. Każdy obywatel Królestwa Dreamlandu ma prawo do informacji o kierunkach aktualnych prac Senatu.
2. Realizując prawo określone w ust.1. obywatel Królestwa Dreamlandu może raz w miesiącu skierować do Marszałka Senatu zapytanie o aktualne prace Senatu, na które Marszałek jest zobowiązany udzielić odpowiedzi w terminie 14 dni.
3. Określone w poprzedzającym ustępie uprawnienie nie przysługuje, jeśli w danym miesiącu Marszałek Senatu opublikował informację o aktualnych pracach Senatu na liście dyskusyjnej Królestwa.

Art. 11.
Senatorom przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej według odrębnych przepisów.

Art. 12
1. Regulamin niniejszy podlega ogłoszeniu na liście dyskusyjnej Królestwa i wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
2. Z chwilą wejścia w życie niniejszego Regulaminu traci moc Regulamin Senatu z dnia 15 lipca 2002 roku (BPSK Nr 40; http://dreamland.l.pl/sk/sk/articles.php?id=40).
3. Senator sprawujący funkcję Marszałka według przepisów dotychczasowych, staje się Marszałkiem w myśl art. 3 ust. 1 niniejszego Regulaminu.