Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

UF o obronie Królestwa Dreamlandu

BPSK nr 3161
FDKD nr 23/1974
USTAWA FEDERALNA
z dnia 14 lutego 2013 roku
o obronie Królestwa Dreamlandu

My, Marcin Mikołaj, Król Dreamlandu i Elderlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii i Luindoru w Unię Saudadzką złączonych, Morlandu, Surmali i Weblandu, Suzeren Monderii oraz Amwelandii, Luskanii i Croranu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Obu Królestw, etc.

na wniosek Posłów w Izbie Poselskiej zgromadzonych stanowimy, co następuje:

Rozdział I
Przepisy ogólne

Art. 1.
1. Obroną Królestwa Dreamlandu zajmuje się Armia Królewska.
2. Za bezpieczeństwo informatyczne Królestwa odpowiadają Królewskie Służby Informatyczne. Królewskie Służby Informatyczne współpracują z Marszałkiem Armii Królewskiej w zakresie jego kompetencji.

Rozdział II
Użycie Sił Zbrojnych

Art. 2.
Armia Królewska może być użyta:
1. W czasie stanu klęski, przez którą rozumie się niedającą się usunąć w normalnym trybie i własnymi środkami władz szkodę powstałą w infrastrukturze danego obszaru Królestwa, w usunięciu której może pomóc Armia Królewska,
2. W czasie stanu wyjątkowego, przez który rozumie się naruszenie porządku konstytucyjnego, zamach, próbę zamachu lub inne siłowe i niekonstytucyjne wywieranie nacisku lub zmiany prawowitych władz państwowych lub ciągłości sprawowania prawowitej władzy państwowej przez Króla, Izbę Poselską, Radę Królestwa, Rząd Królewski lub Namiestników Koronnych, dokonywany przez osobę, grupę osób lub instytucje, bez względu na posiadane obywatelstwo lub kraj siedziby, w usunięcie którego Armia Królewska jest zobowiązana,
3. W czasie stanu wojny, przez który rozumie się akt wypowiedzenia wojny przez obce państwo, jawną agresję obcego państwa na terytorium, infrastrukturę informatyczną, interesy lub obywateli Królestwa bądź państwa trzecie, z którymi Królestwo pozostaje w sojuszu obronnym, jeżeli dokładnie reguluje on sytuacje solidarnego wystąpienia członków sojuszu w swojej obronie, w usunięcie którego Armia Królewska jest zobowiązana,
4. Do realizacji operacji wojskowych wynikających z przyjętej strategii obronnej lub zobowiązań sojuszniczych, w Królestwie i poza jego granicami pod warunkiem, że nie oznaczają one udziału w regularnych działaniach zbrojnych przeciwko siłom zbrojnym państw trzecich.

Art. 3.
1. Stan klęski ogłasza i znosi Król na wniosek Namiestnika Koronnego, któremu podlega obszar lub infrastruktura objęta klęską, oraz na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
2. Ogłoszenie stanu klęski musi zawierać postanowienia dotyczące zasad udzielenia pomocy przez Armię Królewską w przezwyciężeniu stanu klęski, głównie zaś przywróceniu ładu, porządku publicznego i bezpieczeństwa do stanu sprzed klęski.

Art. 4.
1. Stan wyjątkowy ogłasza i znosi Król na wniosek Izby Poselskiej, Rady Królestwa lub Rządu Królewskiego na podstawie nie dających się obalić przesłanek o istnieniu realnego zagrożenia dla suwerenności Królestwa wskutek działań, o których mowa w art. 2 ust. 2 ustawy, i na okres nie dłuższy niż 4 miesiące.
2. W czasie stanu wyjątkowego istnieje możliwość ograniczenia konstytucyjnych wolności i praw wskazanych w postanowieniu królewskim wraz z wskazaniem uprawnień Armii Królewskiej w tym okresie celem likwidacji zagrożenia.

Art. 5.
1. Stan wojny ogłasza Król wskutek:
(1) aktu wypowiedzenia wojny przez państwo trzecie otrzymanego na swoje ręce lub przez Rząd Królewski, Premiera Rządu Królewskiego, Ministra Spraw Zagranicznych, szefów dreamlandzkich służb dyplomatycznych lub władze państw sojuszniczych, co winien potwierdzić Minister Spraw Zagranicznych,
(2) jawnej agresji państwa trzeciego bez aktu wypowiedzenia wojny na terytorium, infrastrukturę informatyczną, interesy lub obywateli Królestwa bądź sojuszników, którą potwierdzić winien Marszałek Armii Królewskiej, attache wojskowy lub szef misji dyplomatycznej sojusznika w Królestwie wraz z Ministrem Spraw Zagranicznych, Namiestnik Koronny, Królewskie Służby Informatyczne lub Rząd Królewski, jeżeli do ataku doszło z premedytacją i istnieją bądź nie da się wykluczyć istnienia przesłanek za kontynuacją agresji przez państwo trzecie.
2. Wraz z ogłoszeniem stanu wojny Król zwołuje Radę Wojenną, w skład której wchodzą członkowie Rady Królestwa, Minister Spraw Zagranicznych, Marszałek Armii Królewskiej i członkowie Sztabu Generalnego, jeżeli jest on powołany, oraz attache wojskowi sojuszników w Królestwie, z głosem doradczym. Król przewodniczy Radzie Wojennej.
3. Zakres kompetencji i zasady pracy Rady Wojennej, zasady prowadzenia wojny przez Armię Królewską, określa Marszałek Armii Królewskiej w drodze zarządzenia wydanego za zgodą i w imieniu Króla.
4. Stan wojny kończy zawarcie układu pokojowego.

Art. 6.
Użycie Armii Królewskiej w celu realizacji określonych operacji wojskowych w charakterze innym niż regularne działania zbrojne:
1. Zatwierdza uchwałą Izba Poselska na wniosek Rządu Królewskiego, jeżeli operacje wojskowe wiążą się z czasowo trwałym rozmieszczeniem jednostek wojskowych Armii Królewskiej poza granicami Królestwa na podstawie zawartych porozumień międzynarodowych,
2. Zatwierdza rozkazem wydanym Marszałkowi Armii Królewskiej Król za wiedzą Premiera Rządu Królewskiego, jeżeli operacje wojskowe mają być przeprowadzone poza granicami Królestwa, a dla ich powodzenia bezwzględnie konieczne jest zachowanie tajemnicy wojskowej,
3. Prowadzone na terenie Królestwa lub państwa trzeciego, po zatwierdzeniu o którym mowa w ust. poprzednich, będące bezpośrednim tego następstwem zatwierdza Marszałek Armii Królewskiej jako Naczelny Wódz Armii Królewskiej.

Rozdział III
Siły Zbrojne

Art. 7.
Strukturę Armii Królewskiej określa zarządzenie Marszałka Armii Królewskiej.

Art. 8.
1. W strukturze Armii Królewskiej znajduje się Gwardia Królewska jako wyodrębniony rodzaj sił zbrojnych, której celem jest zapewnianie bezpieczeństwa i ochrony Królowi, Dworu Królewskiego, Izby Poselskiej, Rady Królestwa, Rządu Królewskiego, Sądu Królestwa, akredytowanych przedstawicieli służb dyplomatycznych państw obcych oraz osób i instytucji, które Gwardia Królewska objęła ochroną na rozkaz Króla.
2. Gwardia Królewska stacjonuje na terenie Domeny Królewskiej zapewniając jej integralność terytorialną i obronę.
3. Dowódca Gwardii Królewskiej podlega bezpośrednio i tylko Królowi.
4. Domena Królewska jest obszarem o strategicznym znaczeniu wojskowym i niezależnie funkcjonującym okręgiem wojskowym w czasie pokoju.
5. Na terenie Domeny Królewskiej nie mogą stacjonować w czasie pokoju jednostki wojskowe wojsk lądowych inne niż Gwardia Królewska.
6. Na teren Domeny Królewskiej mają wstęp w czasie pokoju tylko oddziały wojskowe w celach reprezentacyjnych i jedynie na rozkaz Króla.
7. Złamanie zakazu, o którym mowa w ust. poprzednim tego artykułu wiąże się z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej dowódcy takiego oddziału wojskowego.

Art. 9.
1. Królestwo Dreamlandu jest podzielone na okręgi wojskowe służące celom werbunkowym i mobilizacyjnym, które wytycza, tworzy, łączy, dzieli i likwiduje Marszałek Armii Królewskiej.
2. Na terenie okręgów wojskowych mogą być tworzone jednostki wojskowe.
3. Jednostki wojskowe tworzy, łączy, dzieli i likwiduje Marszałek Armii Królewskiej określając ich strukturę i zadania.
4. Zakładanie baz wojskowych, jednostek wojskowych, sztabów, kwater dowódczych, punktów werbunkowych i mobilizacyjnych na terenach miast, osad lub wsi następuje za zgodą właściwego Namiestnika Koronnego.

Rozdział IV
Naczelne dowództwo

Art. 10.
1. Król jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, sprawuje nadzór nad działalnością Armii Królewskiej i sądownictwo wojskowe.
2. Król powołuje i odwołuje Marszałka Armii Królewskiej.
3. Odwołanie Marszałka Armii Królewskiej z funkcji Naczelnego Wodza wiąże się z przeniesieniem odwołanego do wybranego przez niego rodzaju sił zbrojnych z najwyższym obowiązującym stopniem wojskowym z pominięciem stopnia marszałka.
4. Król ma prawo uchylić każde zarządzenie, decyzję i postanowienie Marszałka Armii Królewskiej.
5. W czasie wojny Król może objąć osobiste dowództwo nad całością Armii Królewskiej oraz przewodniczyć Radzie Wojennej.

Art. 11.
1. Naczelnym Wodzem Armii Królewskiej jest Marszałek Armii Królewskiej.
2. Marszałek Armii Królewskiej w niezastrzeżonych dla innych organów sprawach wojskowych wydaje:
(1) zarządzenia regulujące w szczególności strukturę Armii Królewskiej, dowództwa, zasady służby wojskowej, dyscypliny wojskowej, prowadzenia wojny, działalności okręgów i jednostek wojskowych oraz protokołów żołnierzy,
(2) decyzje regulujące w szczególności wewnętrzną organizację jednostek wojskowych, rozstrzygania spraw wnoszonych na drodze służbowej, której zasady reguluje protokół żołnierza,
(3) postanowienia w sprawach indywidualnych.

Art. 12.
1. W sprawach wojskowych Marszałek Armii Królestwa oraz odpowiednio niżsi stopniem wojskowi, wydają podległym żołnierzom rozkazy, stanowiące bezwzględny nakaz wykonania określonych czynności.
2. Niewykonanie rozkazu podlega karaniu w ramach dyscypliny wojskowej, niezależnie od ewentualnej odpowiedzialności ponoszonej na odrębnych zasadach, chyba że jego wykonanie w sposób oczywisty prowadziłoby do popełnienia przestępstwa przeciwko Królestwu.

Art. 13.
1. Marszałek Armii Królewskiej może tworzyć Sztab Generalny Armii Królewskiej złożony z powoływanych i odwoływanych przez niego członków, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 1 ustawy.
2. W razie tworzenia połączonego Sztabu Generalnego przez sojusz, którego członkiem jest Królestwo zasady powoływania i odwoływania jego członków określa układ sojuszniczy.

Art. 14.
1. Marszałek Armii Królewskiej powołuje dowódców rodzajów sił zbrojnych, z wyjątkiem dowódcy Gwardii Królewskiej, powoływanego i odwoływanego bezpośrednio przez Króla.
2. Dowódcy rodzajów sił zbrojnych określa się tytułem Lorda. Lord nie jest tytułem honorowym.

Rozdział V
Stopnie wojskowe

Art. 15.
1. System jednolitych stopni wojskowych dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych Armii Królewskiej i awansów ustala Marszałek Armii Królewskiej.
2. Stopnie wojskowe nadaje Marszałek Armii Królewskiej w imieniu Króla.
3. Żołnierze państw trzecich przebywający na terytorium Królestwa mogą posługiwać się swoimi stopniami wojskowymi. W przypadku różnych systemów stopni wojskowych w Królestwie i kraju nadania stopnia wojskowego żołnierzowi przebywającemu w Królestwie stosuje się przepisy o uznaniowości stopni wojskowych, wydawane przez Marszałka Armii Królewskiej lub przyjęte w drodze ratyfikowanej umowy międzynarodowej w tym zakresie między zainteresowanymi stronami.

Rozdział VI
Szkolnictwo wojskowe

Art. 16.
1. Wyższa federalna uczelnia wojskowa jest federalną instytucją naukową.
2. Wyższe federalne uczelnie wojskowe tworzone są na zasadach określonych dla federalnych instytucji naukowych zawartych w art. 6 w zw. z art. 5 Ustawy Federalnej z dnia 26 listopada 2002 roku o działalności kulturalnej i naukowej z tym, że nadanie statutu i rejestrację przeprowadza Marszałek Armii Królewskiej.
3. Utworzenie wyższej uczelni wojskowej na szczeblu krajowym musi zatwierdzić Król i Marszałek Armii Królewskiej.
4. Do działalności wyższych uczelni wojskowych mają zastosowanie przepisy art. 7 i 8 Ustawy Federalnej z dnia 26 listopada 2002 roku o działalności kulturalnej i naukowej, z tym, że powoływanie i odwoływanie dyrektorów wyższych uczelni wojskowych leży w kompetencjach Marszałka Armii Królewskiej i w zależności od rodzaju wyższej uczelni wojskowej jest dokonywane:
(1) z własnej inicjatywy Marszałka Armii Królewskiej, dla wyższych federalnych uczelni wojskowych,
(2) na wniosek Namiestnika Koronnego, dla wyższych uczelni wojskowych na szczeblu krajowym.
5. W uzasadnionych przypadkach wyższa federalna uczelnia wojskowa może być zlikwidowana w drodze:
(1) postanowienia Króla,
(2) decyzji Marszałka Armii Królewskiej podjętej:
a) z własnej inicjatywy,
b) na wniosek federalnego ministra właściwego do spraw nauki.

Art. 17.
1. Wymagania w stosunku do kadetów wyższych federalnych uczelni wojskowych określa Marszałek Armii Królewskiej.
2. Kadetem może zostać mieszkaniec Królestwa i obcokrajowiec.

Rozdział VII
Uposażenia wojskowe

Art. 18.
1. Uposażenie wojskowe przysługuje kadetom wyższych uczelni wojskowych oraz żołnierzom Armii Królewskiej.
2. Środki finansowe na poczet uposażeń wojskowych przysługujących kadetom pochodzą z dotacji Armii Królewskiej i:
(1) ministra właściwego do spraw nauki, przyznanych wyższej federalnej uczelni wojskowej w równych częściach,
(2) Namiestnika Koronnego, przyznanych mu w ramach dotacji ogólnej z budżetu federalnego, dla wyższej uczelni wojskowej na szczeblu krajowym, w równych częściach.

Art. 19.
1. Kadeci mają prawo do pobierania uposażenia wojskowego od dnia przyjęcia na studia w wyższej uczelni wojskowej do dnia uzyskania dyplomu.
2. Żołnierze mają prawo do pobierania uposażenia wojskowego przez okres czynnej służby wojskowej.

Art. 20.
1. Wysokość uposażenia wojskowego ustala się na podstawie minimalnego wynagrodzenia funkcjonariusza Królestwa w rozumieniu art. 10 Ustawy Federalnej z dnia 19 czerwca 2007 roku o funkcjonariuszach Królestwa, zwanego dalej „podstawą”.
2. Uposażenie wojskowe:
(1) kadeta wyższej uczelni wojskowej wynosi 50% podstawy,
(2) szeregowca wynosi 100% podstawy,
(3) najniższego stopniem wojskowym podoficera wynosi 150% podstawy,
(4) żołnierza każdego kolejnego wyższego stopnia jest większe o 25 pkt. procentowych w stosunku do wysokości uposażenia wojskowego żołnierza niższego stopniem,
(5) członka Sztabu Generalnego, z wyjątkiem Marszałka Armii Królewskiej, jest o 1/10 wyższe od uposażenia wojskowego przysługującego dla posiadanego przez członka Sztabu Generalnego stopnia wojskowego,
(6) Marszałka Armii Królewskiej jest równe najwyższemu uposażeniu wojskowemu przysługującemu pozostałym żołnierzom, jednak nie mniej jak 250% podstawy.

Rozdział VIII
Tajemnica wojskowa

Art. 21.
1. Tajemnica wojskowa obowiązuje wszystkich żołnierzy oraz cywilów, którzy w ramach wykonywanych czynności służbowych mieli dostęp do informacji nią objętych.
2. Wykaz informacji objętych tajemnicą wojskową publikuje na stronie internetowej Marszałek Armii Królewskiej.
3. Łamanie tajemnicy wojskowej podlega karaniu przez sąd wojskowy.

Rozdział IX
Przepisy końcowe

Art. 22.
Postanowienia Marszałka Armii Królewskiej ogłoszone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują moc.

Art. 23.
W Ustawie Federalnej z dnia 26 listopada 2002 roku o działalności kulturalnej i naukowej:
(1) zmienia się treść art. 6.: „Artykuł poprzedzający stosuje się odpowiednio do instytucji naukowych i federalnych instytucji naukowych, przy czym organem właściwym jest minister właściwy do spraw nauki, a w przypadku wyższych federalnych uczelni wojskowych organem właściwym jest Marszałek Armii Królewskiej.”
(2) zmienia się treść art. 7 ust. 2: „Ustęp poprzedzający stosuje się odpowiednio do dyrektora federalnej instytucji naukowej, przy czym organem właściwym jest minister właściwy do spraw nauki, a w przypadku wyższych federalnych uczelni wojskowych organem właściwym jest Marszałek Armii Królewskiej z uwzględnieniem przepisu art. 16 ust. 4 ustawy federalnej z dnia 14 lutego 2013 roku o obronie Królestwa.”
(3) dodaje się treść ust. 4 w art. 9.: „Likwidację wyższych uczelni wojskowych przeprowadza się zgodnie z art. 16 ust. 5 ustawy federalnej z dnia 14 lutego 2013 roku o obronie Królestwa.”

Art. 24.
Uchyla się Ustawę Federalną z dnia 17 marca 2011 roku o obronie Królestwa Dreamlandu.

Art. 25.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia.

(-) Marcin I Mikołaj, R.