Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

DK o orderach i odznaczeniach [t.j.] [arch.]

BPSK nr 5512
FDKD nr 23/5435

DEKRET KRÓLEWSKI
z dnia 10 czerwca 2010 roku
[t.j. z dnia 4 lipca 2016 roku]

o orderach i odznaczeniach.

My, Robert I, Król Dreamlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii, Morlandu, Luindoru, Surmali i Weblandu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Królestwa, etc.

stanowimy, co następuje:

Rozdział I
Postanowienia ogólne

Art. 1.
1. Ordery i odznaczenia są wyróżnieniem za zasługi cywilne i wojskowe, oddane Królestwu lub jego mieszkańcom.
2. Nazwy, skróty oraz insygnia orderów i odznaczeń podlegają ochronie prawnej.

Art. 2.
1. Król nadaje ordery osobom zasłużonym, na wniosek albo po zasięgnięciu opinii odpowiednio Zakonu Orderu Czerwonego Orła albo Zakonu Orderu Anatazego.
2. Król nadaje odznaczenia osobom zasłużonym, także na wniosek któregokolwiek Zakonu lub innego uprawnionego podmiotu.
3. Ustanie nie wyklucza nadania orderu lub odznaczenia.
4. Król może odebrać order, na wniosek albo po zasięgnięciu opinii właściwego Zakonu, jeżeli jego nadanie nastąpiło w wyniku błędu lub gdy zachowanie odznaczonego urąga honorowi orderu.
5. Król może odebrać odznaczenie, jeżeli jego nadanie nastąpiło w wyniku błędu lub gdy zachowanie odznaczonego nie licuje z powagą odznaczenia, także na wniosek któregokolwiek Zakonu lub innego podmiotu uprawnionego do wnioskowania o nadanie danego odznaczenia.

Rozdział II
Ordery i Zakony

Art. 3.
1. Order Czerwonego Orła jest najwyższym orderem Królestwa, nadawanym w uznaniu wybitnych zasług oddanych Królestwu lub jego mieszkańcom, w tym stosownie do zwyczajów międzynarodowych.
2. Kawaler lub dama Orderu Czerwonego Orła mają prawo do używania skrótu „OCO” bezpośrednio po nazwisku, a także stosownej modyfikacji posiadanego herbu, określonej przez Sekretarza Heroldii wspólnie z Dziekanem Zakonu Orderu Czerwonego Orła.
3. Kawalerowie i damy Orderu Czerwonego Orła, z wyłączeniem cudzoziemców oraz osób ustałych, tworzą Zakon Orderu Czerwonego Orła, z Królem jako Wielkim Mistrzem Zakonu na czele; abdykacja nie skutkuje utratą Orderu.
4. Członkowie Zakonu wybierają spośród swego grona Dziekana Zakonu, który kieruje bieżącą działalnością Zakonu i reprezentuje go na zewnątrz, w tym także wobec Wielkiego Mistrza Zakonu; Dziekan Zakonu stosownie do potrzeb może mianować zastępcę na czas swojej nieobecności, przy czym obaj pełnią swoje funkcje honorowo.

Art. 4.
1. Order Anatazego jest orderem Królestwa, nadawanym w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju Prowincji, miast oraz innych jednostek terytorialnych.
2. Order Anatazego dzieli się na trzy klasy:
(1) Krzyż Komandorski Orderu Anatazego, jako klasę I;
(2) Krzyż Oficerski Orderu Anatazego, jako klasę II;
(3) Krzyż Kawalerski Orderu Anatazego, jako klasę III.
3. Kawaler lub dama Orderu Anatazego mają prawo do używania skrótu bezpośrednio po nazwisku:
(1) w klasie I – „OA”;
(2) w klasie II – „OAII”;
(3) w klasie III – „OAIII”.
4. Kawaler lub dama Orderu Anatazego mają prawo do stosownej dla danej klasy modyfikacji herbu, określonej przez Sekretarza Heroldii wspólnie z Dziekanem Zakonu Orderu Anatazego.
5. Kawalerowie i damy Orderu Anatazego, z wyłączeniem cudzoziemców oraz osób ustałych, tworzą Zakon Orderu Anatazego, z Królem jako Wielkim Mistrzem Zakonu na czele; abdykacja nie skutkuje utratą Orderu.
6. Członkowie Zakonu wybierają spośród swego grona Dziekana Zakonu, który kieruje bieżącą działalnością Zakonu i reprezentuje go na zewnątrz, w tym także wobec Wielkiego Mistrza Zakonu; Dziekan Zakonu stosownie do potrzeb może mianować zastępcę na czas swojej nieobecności, przy czym obaj pełnią swoje funkcje honorowo.
7. Członkowie Zakonu mogą zdecydować, że Dziekanem ich Zakonu będzie Dziekan Zakonu Orderu Czerwonego Orła.

Art. 5.
1. Obowiązkiem Zakonów jest czuwanie nad honorem orderów oraz wspieranie działań na rzecz Królestwa i jego mieszkańców.
2. Zakony mogą również interweniować w przypadku naruszania powagi odznaczeń.
3. Zakony samodzielnie ustalają zasady postępowania w ramach i na zewnątrz danego Zakonu; zasady te wiążą członków Zakonów, o ile nie pozostają w sprzeczności z prawem.
4. Zakonom po przyjęciu przez nie swoich statutów przysługuje odrębna osobowość prawna, z Dziekanem Zakonu jako organem.
5. Koszty działalności Zakonów pokrywa się ze środków Skarbu Królestwa.

Rozdział III
Odznaczenia

Art. 6.
1. Medal Zeliga jest odznaczeniem ustanowionym dla nagradzania za działalność na polu kultury lub nauki.
2. Z wnioskiem o nadanie Medalu Zeliga może wystąpić również federalny minister właściwy do spraw wewnętrznych lub rozrywki, a także Rektor Uniwersytetu Królewskiego w Dreamopolis.

Art. 7.
1. Medal Lorda Tristana jest odznaczeniem ustanowionym dla nagradzania za działalność na polu spraw zagranicznych i międzynarodowych, w tym w ramach organizacji międzynarodowych.
2. Z wnioskiem o nadanie Medalu Lorda Tristana może wystąpić również federalny minister właściwy do spraw zagranicznych.

Art. 8.
1. Medal Arcyksięcia Nimitza jest odznaczeniem ustanowionym dla nagradzania za działalność na polu spraw wojskowych oraz obrony Królestwa i zapewniania bezpieczeństwa jego obywatelom.
2. Z wnioskiem o nadanie Medalu Lorda Tristana może wystąpić również minister właściwy do spraw wewnętrznych.

Art. 9.
1. Medal Hrabiego Vilgefortza jest odznaczeniem ustanowionym dla nagradzania za działalność związaną z tworzeniem, utrzymaniem i rozwojem systemów informatycznych w obrębie Królestwa.
2. Z wnioskiem o nadanie Medalu Hrabiego Vilgefortza może wystąpić również Szef Królewskich Służb Informatycznych.

Rozdział IV
Postanowienia końcowe

Art. 10.
Traci moc dekret królewski z dnia 18 kwietnia 2009 roku o orderach i odznaczeniach (BPSK Nr 1017)

Art. 11.
1. Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
2. Z chwilą wejścia w życie niniejszego dekretu, odznaczeni którymkolwiek z orderów uzyskują równy głos w ramach właściwego Zakonu, przy czym Zakon Orderu Anatazego może następnie wprowadzić system głosów ważonych w zależności od klasy Orderu.
3. Odznaczeni Orderem Czerwonego Orła według zasad wynikających z dekretu królewskiego, o którym mowa w artykule poprzedzającym, zachowują order w danej klasie i mają prawo używać następujących skrótów bezpośrednio po nazwisku:
(1) odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Czerwonego Orła – „OCOII”;
(2) odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Czerwonego Orła – „OCOIII”.
4. Do królów seniorów oraz osób odznaczonych Orderem Czerwonego Orła przed wejściem w życie dekretu królewskiego, o którym mowa w artykule poprzedzającym, stosuje się art. 3 ust. 2.