Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

W SK 2006/26/I [Panevnick v. Romanixu]

BPSK nr 618
LDKD #19312

WYROK
W IMIENIU JEGO KRÓLEWSKIEJ MOŚCI

Dnia 15 marca 2007 roku

Sąd Królestwa w Wydziale II Cywilnym;
Przewodniczący: Prezes SK dr jur. net. Edward książę Krieg;

po rozpoznaniu w dniach 27 listopada 2006 roku – 15 marca 2007 roku;
na rozprawie;

sprawy: SK 2006/16/I;

z powództwa: Paula von Panevnicka;
przeciwko: Valterowi de Romanixu;
o: zwrot kosztów treningu w Związku Piłki Nożnej oraz o odszkodowanie w wysokości 500 D;

orzeka, co następuje:

I. Zasądza zgodnie z żądaniem pozwu.

II. Nakazuje pozwanemu zwrócenie powodowi poniesionych przez niego kosztów w wysokości 10 D.

III. Zasądza na korzyść powoda odszkodowanie w wysokości 500 D, płatne na jego rachunek bankowy najpóźniej w ciągu 7 dni od dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

IV. Kosztami postępowania obciąża Skarb Królestwa.

UZASADNIENIE

(1)
Pełen zapis przewodu sądowego jest dostępny w Pałacu Sprawiedliwości – Sali Rozpraw II Wydziału II Cywilnego. Z tego względu i biorąc pod uwagę, że sprawa była rozpoznawana ponad miarę długo, sąd ograniczy się do podniesienia jedynie najważniejszych kwestii.

(2)
Pozwany nie złożył w wyznaczonym czasie odpowiedzi na pozew. Zawsze niesie to ze sobą ryzyko, że sąd zasądzi zgodnie z żądaniem pozwu. W przedmiotowej sprawie sąd zdecydował się na ten właśnie krok, uprzednio badając czy pozwany jest właściwym adresatem pozwu (adresatem alternatywnym byłby Związek Piłki Nożnej).

(3)
Sąd uznał, że w jednoosobowych firmach to ich właściciel odpowiada za zobowiązania firmy i że z braku uregulowań i dokumentacji księgowej nie da się stwierdzić, gdzie tak naprawdę kończą się zobowiązania właściciela i zaczynają zobowiązania firmy. Forma prawna osoby prawnej nie może być w każdym razie metodą ucieczki przed wierzytelnościami. Stąd sąd w przedmiotowej sprawie uznał, że w sytuacji braku statutu na stronach Związku rozwiązującego wątpliwości co do konstrukcji Związku i ze względu na niezłożenie odpowiedzi na pozew, pozwany przyznaje powództwo, co pociągnęło za sobą zasądzenie zgodnie z żądaniem pozwu.

(4)
Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Prezes Sądu Królestwa
(-) dr jur. net. Edward książę Krieg