Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

UF o Sądzie Królestwa – jt [arch]

BPSK Nr 79

USTAWA FEDERALNA
z dnia 28 października 2003 roku

o Sądzie Królestwa.

[j.t. z 18 czerwca 2007 r. – opracowanie BPSK]

ROZDZIAŁ I
Postanowienia ogólne

Art. 1.
1. Ustawa niniejsza określa organizację Sądu Królestwa, zwanego dalej „Sądem”, obowiązki i prawa Prezesa i Sędziów Sądu oraz obowiązki innych podmiotów, w tym obywateli i organów władzy publicznej, wobec Sądu.
2. Ilekroć w niniejszej ustawie jest mowa o sędzim bez bliższego określenia, rozumie się przez to Sędziego Sądu.

Art. 2.
1. Każdy podmiot, w tym osoby fizyczne, prawne oraz organy władzy publicznej, obowiązany jest udzielać Sądowi pomocy w zakresie określonym przez Prezesa Sądu lub wyznaczonego przezeń sędziego, w związku ze złożonym pozwem lub toczącym się postępowaniem; w szczególności każdy ma obowiązek stanąć przed Sądem, o ile zostanie wezwany.
2. Prawa i obowiązki uczestników postępowania określają Prezes Sądu lub wyznaczony przezeń sędzia, w ramach kierowania przebiegiem przewodu sądowego.

Art. 3.
1. Każdy podmiot może wnosić o podjęcie określonych działań, jakie uznaje za właściwe ze względu na konieczność zapewnienia należytego przestrzegania porządku prawnego.
2. Prezes Sądu lub wyznaczony przezeń sędzia może tymczasowo uregulować istniejący stan faktyczny lub prawny, jeżeli jest to zasadne ze względu na konieczność zabezpieczenia przyszłej egzekucji wyroku sądowego; o podjęcie takich działań można wnosić także przed wniesieniem pozwu.

Art. 4.
1. Sądy krajowe oraz inne organy władzy publicznej, a także obywatele, mogą wnosić o udzielenie przez Sąd odpowiedzi na pytanie prawne.
2. Wykładnia prawa dokonana na skutek pytania prawnego wiąże sądy krajowe oraz inne
organy władzy publicznej do czasu zmiany odpowiednich przepisów.
3. W sprawach określonych w niniejszym artykule Sąd wydaje postanowienie w trybie określonym w art. 5 ust. 1; na postanowienie zażalenie nie przysługuje.

Art. 5.
1. W celu wykonania swoich kompetencji, Prezes Sądu wydaje zarządzenia.
2. Ustęp poprzedzający stosuje się odpowiednio do sędziego wyznaczonego przez Prezesa Sądu, w szczególności do przewodniczącego składu orzekającego.
3. Ilekroć prawo wymaga akceptacji Sądu uznaje się, że akceptacja została udzielona względem propozycji Prezesa Sądu, jeżeli w terminie przezeń oznaczonym sprzeciw zgłosiła mniej aniżeli połowa ogólnej liczby sędziów Sądu; termin do zgłoszenia sprzeciwu nie może być krótszy aniżeli 3 dni od przesłania propozycji wszystkim sędziom Sądu.

ROZDZIAŁ II
Organizacja Sądu

Art. 6.
1. Sąd jest naczelnym organem wymiaru sprawiedliwości w Królestwie.
2. Sąd sprawuje nadzór judykacyjny nad działalnością pozostałych sądów w szczególności poprzez rozpoznawanie apelacji od orzeczeń innych sądów jak również wznawianie postępowań prawomocnie zakończonych, jeżeli utrzymanie wadliwego prawnie rozstrzygnięcia groziłoby niepowetowaną szkodą.
3. W sprawach odmiennie nie uregulowanych, Prezes Sądu wydaje zarządzenia dotyczące organizacji sądów krajowych oraz obowiązków i uprawnień sędziów tych sądów; zarządzenia wymagają akceptacji Sądu.

Art. 7.
1. Prezes Sądu czuwa nad przestrzeganiem sędziowskiej niezawisłości oraz niezależności sądownictwa.
2. Prezes Sądu reprezentuje Sąd.
3. Prezes Sądu kieruje pracami Sądu i odpowiada za należyte jego funkcjonowanie w zakresie, w jakim nie narusza to sędziowskiej niezawisłości.
4. Prezes Sądu sprawuje bieżącą kontrolę nad działalnością sądów krajowych.
5. Król, przed powołaniem Prezesa Sądu, zwraca się do sędziów Sądu z wnioskiem o wskazanie kandydata na Prezesa Sądu.
6. Po zakończeniu kadencji, dotychczasowy Prezes Sądu pełni swoje funkcje do czasu powołania następcy.

Art. 8.
1. Sąd korzysta z autonomii budżetowej.
2. Propozycję budżetu Prezes Sądu przedkłada Sądowi do akceptacji.
3. Prezes Sądu przedkłada Premierowi Rządu Królewskiego zaakceptowany przez Sąd budżet celem jego załączenia do projektu budżetu federalnego.
4. Rząd Królewski nie może dokonywać zmian w budżecie Sądu.
5. Nadzór nad wykonaniem budżetu Sądu sprawuje Prezes Sądu.

Art. 9.
1. Prezes Sądu może utworzyć kancelarię lub inną jednostkę organizacyjną jako organ pomocniczy Sądu; utworzenie organu pomocniczego wymaga akceptacji Sądu.
2. Prezes Sądu zatrudnia, zwalnia i jest przełożonym pracowników organu pomocniczego Sądu.

Art. 10. (skreślony)

Art. 11.
1. Siedzibą Sądu jest pałac Bellevue położony w Królewskim Stołecznym Mieście Dreamopolis, zwany odtąd Pałacem Sprawiedliwości.
2. Siły porządkowe oraz wojsko mogą wkroczyć i przebywać na terenie Pałacu Sprawiedliwości wyłącznie na wezwanie Prezesa Sądu.
3. Sąd obowiązany jest posiadać witrynę internetową.
4. Szczegółową zawartość witryny określa Prezes Sądu.

ROZDZIAŁ III
Obowiązki i prawa Sędziów Sądu

Art. 12.
1. Obejmując stanowisko, sędzia składa ślubowanie według następującej roty:
„Ślubuję uroczyście jako Sędzia Sądu Królestwa służyć wiernie Królestwu stojąc na straży Konstytucji, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać bezstronnie według prawa i mego sumienia, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości.”.
2. Prezes Sądu składa ślubowanie według następującej roty:
„Ślubuję uroczyście jako Prezes Sądu Królestwa służyć wiernie Królestwu stojąc na straży Konstytucji, obowiązki sędziego wypełniać sumiennie, sprawiedliwość wymierzać bezstronnie według prawa i mego sumienia, a w postępowaniu kierować się zasadami godności i uczciwości.”.
3. Ślubowanie składa się przez przesłanie podpisanej przez siebie roty na listę dyskusyjną Królestwa.

Art. 13.
1. Sędzia, w tym Prezes Sądu, obowiązany jest dochować wierności złożonemu ślubowaniu.
2. Za naruszenie prawa oraz obowiązków służbowych sędzia odpowiada dyscyplinarnie przed Sądem.
3. Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego następuje na wniosek Prezesa Sądu lub sędziego.
4. Z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego może wystąpić również, za pośrednictwem Prezesa Sądu, inny organ władzy publicznej.

Art. 14.
1. Karami dyscyplinarnymi są:
(1) upomnienie;
(2) nagana;
(3) czasowe obniżenie wynagrodzenia;
(4) wydalenie ze służby.
2. Czasowe obniżenie wynagrodzenia nie może być orzeczone na czas dłuższy aniżeli 3 miesiące, a obniżone wynagrodzenie nie może być niższe od 1/5 wynagrodzenia sędziego.
3. Poniesienie odpowiedzialności dyscyplinarnej nie wyklucza odpowiedzialności na zasadach ogólnych.

Art. 15.
1. Na wniosek Prezesa Sądu, Sąd stwierdza opróżnienie urzędu sędziego, jeżeli zajmujący je sędzia nie uczestniczy w pracach Sądu i nie zgłasza woli dalszego uczestniczenia.
2. Sąd stwierdza opróżnienie urzędu także wówczas, gdy zajmujący je sędzia wprawdzie wyraża gotowość uczestniczenia w pracach Sądu, to jednak w nich nie uczestniczy.

Art. 16.
1. Sędziemu przysługuje wynagrodzenie określone w odrębnej ustawie.
2. Prezesowi Sądu przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości 1/10 wynagrodzenia sędziego.
3. Wynagrodzenia wypłaca Prezes Sądu do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wypłaca się wynagrodzenie.
4. Jeżeli sędzia objął lub opuścił urząd w trakcie miesiąca, należne wynagrodzenie oblicza się w ten sposób, że miesięczną wartość wynagrodzenia dzieli się przez 30 i mnoży przez liczbę dni w danym miesiącu, w trakcie których pozostawał na stanowisku.
5. Sędziemu przysługuje prawo zamieszkania w Pałacu Sprawiedliwości przez czas sprawowania urzędu i w ciągu miesiąca po zakończeniu służby.
6. Sędzia nie może jednocześnie pełnić funkcji w Prokuraturze Królestwa.

Art. 16a.
1. Sędziom nie wolno piastować funkcji w administracji państwowej na szczeblu federalnym oraz kandydować do Izby Poselskiej.
2. Każdy sędzia jest zobowiązany poinformować Prezesa Sądu o piastowanych funkcjach publicznych w administracji krajowej oraz prowadzonej działalności gospodarczej, naukowej i dydaktycznej.
3. Sędzia, który piastuje funkcje publiczne w administracji krajowej jednej z prowincji nie może orzekać w sprawach, w których stroną są władze tej prowincji.
4. Sędzia, który prowadzi działalność gospodarczą lub jest zatrudniony w przedsiębiorstwie nie może orzekać w sprawie, w której stroną są przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w tej samej lub zbliżonej branży gospodarki.
5. Sędzia, który przyjmuje dochody z innych źródeł niż wynagrodzenie sędziego, jest zobowiązany składać zeznanie majątkowe Prezesowi Sądu kwartalnie oraz na każde wezwanie Prezesa Sądu.
6. Zeznanie majątkowe, o którym mowa w ustępie poprzedzającym podlega opublikowaniu na stronie sądu.
7. Sedziemu, który pobiera regularne dochody z innych źródeł niż wynagrodzenie sędziego, nie przysługuje wynagrodzenie sędziego.

Art. 17.
1. Żaden organ władzy publicznej nie może prowadzić przeciwko sędziemu postępowania umożliwiającego zastosowanie jakiejkolwiek sankcji bez zgody Sądu.
2. Prezes Sądu może wyrazić zgodę na dokonanie czynności nie cierpiącej zwłoki.

ROZDZIAŁ IV
Przepis karny

Art. 18.
1. Kto bezprawnie uchyla się od wykonania ciążącego na nim obowiązku względem Sądu, podlega karze porządkowej grzywny do 1.000 D; dodatkowo można orzec pozbawienie praw publicznych na okres nie dłuższy aniżeli 3 miesiące.
2. O nałożeniu grzywny oraz pozbawieniu praw publicznych orzeka pełen skład Sądu.

ROZDZIAŁ V
Postanowienia końcowe

Art. 19.
1. Urzędujący w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy Prezes Sądu oraz sędziowie zachowują swoje stanowiska.
2. (skreślony).
3. Wypłata wynagrodzeń należnych za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym niniejsza ustawa wchodzi w życie, następuje w ciągu 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.
4. Ustępu poprzedzającego nie stosuje się wobec zaległych wynagrodzeń, względem których Sąd przed wejściem w życie niniejszej ustawy ustalił odmienne zasady wypłaty.

Art. 20.
1. Do czasu wydania odrębnych regulacji, niniejszą ustawę stosuje się odpowiednio do sądów krajowych, ich prezesów i sędziów, z zachowaniem poniższych postanowień.
2. (skreślony).
3. Prezes Sądu opracowuje jeden projekt budżetu obejmujący wszystkie sądy krajowe, przekazuje go Rządowi Królewskiemu po uzyskaniu akceptacji Sądu i sprawuje nadzór nad jego realizacją.

Art. 21.
Niniejsza ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.