Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

DK o referendum ogólnonarodowym [archiwum]

BPSK Nr 813
LDKD #29948

DEKRET KRÓLEWSKI
z dnia 28 marca 2008 roku

o referendum ogólnonarodowym.

[popr. z dn. 28 stycznia 2009 roku; j.t. z dn. 14 listopada 2010 r.]

My, Edward Artur, Król Dreamlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii, Luindoru, Morlandu, Surmali i Weblandu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Królestwa, etc.

stanowimy, co następuje:

Rozdział I
Zasady ogólne

Art. 1.
Dekret niniejszy reguluje zasady i tryb przeprowadzania referendum ogólnonarodowego, o którym mowa w art. 27, art. 33 ust. 2 i art. 54 ust. 2 Konstytucji.

Art. 2.
1. Referendum ogólnonarodowe zarządza Król z własnej inicjatywy lub na wniosek Senatu Królewskiego; Król może zarządzić referendum ogólnonarodowe także na wniosek Parlamentu Królewskiego lub Izby Poselskiej.
2. Król zarządza referendum ogólnonarodowe także na wniosek grupy co najmniej 21 obywateli korzystających z pełni praw publicznych, jeżeli podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum zebrano w co najmniej trzech Prowincjach i po co najmniej 7 podpisów w każdej Prowincji.
3. Senat Królewski samodzielnie zarządza referendum ogólnonarodowe w sprawie losu Korony w razie prawomocnego skazania osoby noszącej Koronę Królestwa Dreamlandu przez Sąd Królestwa wskutek oskarżenia, o którym mowa w art. 33 ust. 1 Konstytucji.
4. Referendum ogólnonarodowe może być zarządzone w sprawie przyjęcia zmian Konstytucji. Zmiany Konstytucji uważa się za przyjęte, jeśli głosowała za nimi więcej niż połowa wyborców biorących udział w głosowaniu, pod warunkiem, że w referendum wzięła udział więcej niż jedna trzecia ogólnej liczby obywateli uprawnionych do głosowania.

Art. 3.
Referendum ogólnonarodowe powinno zostać ogłoszone nie później niż po upływie 21 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, lub uprawomocnienia się wyroku skazującego, o którym mowa w ust. 3 artykułu poprzedzającego.

Art. 4.
Nie przeprowadza się referendum w sprawie uchwalenia budżetu, podatków lub amnestii.

Art. 5.
1. Prawo do udziału w referendum ma każdy obywatel Królestwa Dreamlandu, który uzyskał obywatelstwo nie później niż w dniu poprzedzającym pierwszy dzień referendum.
2. Prawa do udziału w referendum nie posiadają osoby nie posiadające obywatelstwa Królestwa Dreamlandu, ani osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Rozdział II
Zarządzanie referendum ogólnonarodowego

Art. 6.
Referendum ogólnonarodowe zarządza się nie później niż na 14 dni przed wyznaczoną datą rozpoczęcia referendum.

Art. 7.
Referendum ogólnonarodowe trwa co najmniej 7 dni.

Art. 8.
Wnioskując o zarządzenie referendum ogólnonarodowego uprawnione organy lub grupy obywateli określają we wniosku przedmiot, który ma zostać poddany pod głosowanie poprzez wskazanie pytania referendalnego albo pytań referendalnych lub proponowanych wariantów rozwiązań.

Art. 9.
1. Król w celu zarządzenia referendum ogólnonarodowego wydaje postanowienie, w którym określa datę rozpoczęcia i zakończenia referendum oraz przedmiot poddany pod głosowanie poprzez wskazanie pytania albo pytań lub proponowanych wariantów rozwiązań.
2. Ustęp poprzedzający stosuje się odpowiednio do Senatu Królewskiego i uchwały Senatu Królewskiego.

Art. 10.
1. Komisarz Wyborczy Królestwa (zwany dalej: Komisarzem) w pierwszym dniu referendum ogólnonarodowego obwieszcza o rozpoczęciu referendum ogólnonarodowego, podaje adres internetowy do formularza głosowania, załączając do obwieszczenia spis wszystkich obywateli uprawnionych do głosowania wraz z ich Numerami Identyfikacyjnymi Mieszkańca.
2. Jeśli do stwierdzenia ważności referendum ogólnonarodowego niezbędna jest określona frekwencja, Komisarz publikuje też informacje o minimalnej ilości głosujących wymaganych do stwierdzenia ważności referendum.

Art. 10.1.
Do procedury referendalnej art. 8 ust. 3 ustawy federalnej – Ordynacja wyborcza do Izby Poselskiej stosuje się odpowiednio.

Rozdział III
Przeprowadzanie referendum ogólnonarodowego

Art. 11.
1. Komisarz zapewnia organizację oraz przeprowadzenie referendum ogólnonarodowego.
2. Królewskie Służby Informatyczne są obowiązane do współpracy z Komisarzem w zakresie zapewnienia należytych warunków technicznych dla przeprowadzenia referendum.

Art. 12.
1. Referendum ogólnonarodowe przeprowadza się z wykorzystaniem elektronicznego formularza głosowania umieszczonego na stronie internetowej. W czasie trwania referendum ogólnonarodowego odnośnik do formularza powinien być wyraźnie oznaczony na witrynie głównej Królestwa Dreamlandu.
2. Głosujący w referendum ogólnonarodowym wyrażają swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy poddanej pod referendum.
3. Referendum polega na udzieleniu pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie albo pytania lub na dokonaniu wyboru między zaproponowanymi wariantami rozwiązań.
4. Elektroniczny formularz głosowania umożliwia głosującym oddanie głosu pustego.

Art. 12.1.
Rozporządzenie federalne wydane przez Rząd Królewski w porozumieniu z Komisarzem może określić szczegółowy tryb przeprowadzenia głosowania, przy czym sposób przeprowadzenia głosowania winien zapewniać możliwość weryfikacji wyników przez Komisję oraz automatyczną kontrolę uprawnień wyborczych przy wykorzystaniu numeru NIM”.

Art. 13.
1. W czasie trwania referendum ogólnonarodowego nie publikuje się żadnych informacji dotyczących dotychczasowych wyników ani frekwencji, za wyjątkiem sytuacji określonej w ust. 2.
2. Komisarz publikuje informacje na temat dotychczasowej frekwencji w dniu poprzedzającym ostatni dzień trwania referendum ogólnonarodowego, jeśli dla ważności referendum ogólnonarodowego niezbędna jest określona frekwencja, a Komisarz został do tego wyraźnie upoważniony w akcie zarządzającym referendum.

Art. 14.
Ogłoszenia wyników referendum ogólnonarodowego dokonuje Komisarz, podając frekwencję dla całego Królestwa; jeśli do ważności referendum była niezbędna określona frekwencja, Komisarz obwieszcza także o ważności lub nieważności przeprowadzonego referendum.

Art. 15.
Każdy obywatel Królestwa może wnieść skargę na poprawność przeprowadzenia referendum ogólnonarodowego; przepisy dotyczące skargi na przeprowadzenie wyborów do Izby Poselskiej stosuje się odpowiednio.

Rozdział IV
Przepisy karne

Art. 16.
Kto w okresie od dnia poprzedzającego rozpoczęcie głosowania w referendum ogólnonarodowym aż do jego zakończenia publicznie prowadzi kampanię w związku ze sprawą poddaną pod referendum – podlega karze grzywny w wysokości od 20 do 50 stawek dziennych.

Art. 17.
Kto w okresie od rozpoczęcia głosowania w referendum ogólnonarodowym aż do jego zakończenia podaje do wiadomości publicznej wyniki badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i przewidywanych wyników referendum lub wyniki sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania – podlega karze grzywny w wysokości od 50 do 70 stawek dziennych.

Rozdział V
Przepis końcowy

Art. 18.
Dekret niniejszy wchodzi w życie w 7 dni od dnia ogłoszenia.

(-) Edward I Artur, R.