Gospodarka

Konstytucja Królestwa nie mówi nic o wspomaganiu gospodarki przez Rząd wprost. Polityka finansowa, pieniężna i kredytowa, których realizację Rząd Królewski zapewniać powinien, odnoszą się bowiem do działalności „budżetówki” oraz banku centralnego. Sprawę uszczegóławia Ustawa Federalna o Rządzie Królewskim.

Dział gospodarka obejmuje sprawy związane z organizacją i wspieraniem rozwoju gospodarki Królestwa, w tym sprawy związane z organizacją wymiany handlowej z innymi państwami oraz sprawy związane z pomocą udzielaną przedsiębiorstwom ze Skarbu Królestwa, a także sprawy związane z pieniądzem Królestwa (UF o Rządzie Królewskim, art. 5 ust. 3).

Królestwo Dreamlandu posiada częściowo zamkniętą gospodarkę wolnorynkową. W tworzeniu Produktu Królestwa Brutto (PKB) uczestniczą mieszkańcy, administracja publiczna, przedsiębiorstwa i organizacje niekomercyjne. Zdecydowanie największy udział w tworzeniu PKB ma administracja publiczna, która wydatkuje lwią część środków. Przyjętą metodą mierzenia PKB będzie metoda dochodowa. MSW pracuje obecnie nad techniką mierzenia PKB. Znaczny udział administracji publicznej w gospodarowaniu świadczy niezbicie o braku systemu gospodarczego, który Królestwo Dreamlandu w przeszłości usiłowało już stworzyć, niestety bezskutecznie. Brak systemu gospodarczego sprawia, że na ogół mieszkańcy nie mają potrzeby wydatkowania środków, którymi operują, a powstające przedsiębiorstwa, jeśli starają się w ogóle prowadzić swoją działalność przez dłuższy okres czasu to nie skupiają się na aspektach finansowych i handlowych. W tworzeniu PKB nie uczestniczy także niemal wcale zagranica, przez co teza o gospodarce częściowo zamkniętej jest uzasadniona. W przeszłości, jak i obecnie podejmowane są próby podjęcia międzynarodowego obrotu handlowego, jednak istniejące bariery techniczne, prawne, instytucjonalne oraz naukowe zniechęcają potencjalnych śmiałków.

Jak pokrótce opisano stan gospodarki Królestwa jest wciąż niezadowalający. Daniel von Witt obejmując resort spraw wewnętrznych postawił sobie jako jeden z celów poprawienie kondycji gospodarczej Królestwa oraz ciągłe wspomaganie prac nad budową systemu gospodarczego, czym zajmowały się obecnie KSI. Niestety obecnie prace nad systemem gospodarczym – Ataman – zostały wstrzymane.