Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

UIP – Nowelizacja Regulaminu Izby

BPSK Nr 1207
LDKD #32194

UCHWAŁA IZBY POSELSKIEJ
z dnia 27 stycznia 2010 roku

ws. nowelizacji uchwały Izby Poselskiej – Regulamin Izby Poselskiej

Art. 1
W uchwale Izby Poselskiej – Regulamin Izby Poselskiej [j.t. z dn. 29 marca 2008 r.] wprowadza się następujące zmiany:
1. Art. 4 otrzymuje brzmienie:
„Art. 4.
1. Marszałkiem jest poseł wybierany przez Izbę zwykłą większością głosów.
2. Od rozpoczęcia kadencji do wyboru pierwszego Marszałka pełniącym obowiązki Marszałka, zwanym dalej „Marszałkiem Seniorem”, jest poseł wyłoniony zgodnie z art. 11. ustawy federalnej z dnia 13 czerwca 2009 r.
o Parlamencie Królewskim wraz z późn. zm.
3. Marszałek Senior, w rozumieniu niniejszej uchwały, pełni wszystkie kompetencje Marszałka z tym zastrzeżeniem, że:
(1) ma prawo prowadzić obrady wyłącznie w kwestiach dotyczących wyboru Marszałka i Wicemarszałka Izby, zwanego dalej „Wicemarszałkiem”, udzielenia Rządowi Królewskiemu wotum zaufania oraz stanowiska Senatu w przedmiocie ustawy federalnej,
(2) ma obowiązek niezwłocznie po objęciu stanowiska przeprowadzić wybory nowego Marszałka i Wicemarszałka zgodnie z procedurą określoną w ust. 4-6 niniejszego artykułu.
4. Marszałek Senior ogłasza w drodze grafiku prac Izby, że oczekuje wniosków odnośnie kandydatur na Marszałka i na Wicemarszałka.
5. Po upływie terminu określonego w grafiku prac Izby, o którym jest mowa w ustępie poprzedzającym, i ewentualnej debacie nad wnioskami, Marszałek Senior otwiera głosowanie połączone nad wszystkimi zgłoszonymi projektami uchwał o powołaniu Marszałka, w którym posłowie głosują za jednym z projektów, przeciw wszystkim projektom lub wstrzymują się od głosu.
6. System wskazywania projektu rozpatrywanego w głosowaniu, o którym jest mowa w ustępie poprzedzającym, określa Marszałek Senior.
7. Procedurę określoną w ust. 5. stosuje się odpowiednio do wyboru Wicemarszałka.”

2. W art. 5 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„4. Jeżeli poseł sprawujący urząd Marszałka traci stanowisko w wyniku dobrowolnego zrzeczenia się lub na mocy odpowiedniej uchwały Izby, może on objąć funkcję Marszałka Seniora z chwilą utraty stanowiska Marszałka, jeśli zaznaczono to w oświadczeniu Marszałka o zrzeczeniu się stanowiska lub w odpowiedniej uchwale Izby.”

3. Art. 8 otrzymuje brzmienie:
„Art. 8.
1. Jeśli Wicemarszałek nie został wybrany lub kompetencje Marszałka zostały przekazane Wicemarszałkowi, każdy poseł ma prawo w każdej chwili złożyć wniosek o powołanie Marszałka Seniora.
2. Jeśli w ciągu 7 dni od złożenia wniosku poseł sprawujący kompetencje Marszałka nie ogłosi debaty nad zgłoszonym we wniosku projektem uchwały, głosowanie nad tym projektem może ogłosić poseł kandydujący na Marszałka Seniora.
3. (skreślony)
4. W przypadku, gdy w chwili zgłoszenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, nikt nie sprawuje kompetencji Marszałka, poseł kandydujący na Marszałka Seniora może od razu ogłosić głosowanie nad zgłoszonym w tym wniosku projektem uchwały.”

Art. 2
Uchwała wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.

(-) dr net. Krzysztof hrabia Jazłowiecki
Wicemarszałek Izby Poselskiej