Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

DK o porządku listy dyskusyjnej Królestwa – arch.

BPSK Nr 165

DEKRET KRÓLEWSKI
z dnia 31 marca 2004 roku

o porządku listy dyskusyjnej Królestwa.
[j.t. z 10 sierpnia 2008 r. – opracowanie BPSK]

My, Artur I Piotr, Król Dreamlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii, Morlandu, Solardii, Surmali i Weblandu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Królestwa, etc.

stanowimy, co następuje:

Art. 1.
1. Dekret niniejszy określa reguły porządkowe obowiązujące na liście dyskusyjnej Królestwa prowadzonej pod adresem dreamland@yahoogroups.com,
zwanej dalej „listą Królestwa”.
2. Dekret niniejszy określa również szczegółowe postępowanie w związku z przeniesieniem listy Królestwa, dotychczas prowadzonej pod adresem dream@hydepark.pl.
3. Użyte w niniejszym dekrecie terminy oznaczają:
(1) administrator – osobę posiadającą najszersze uprawnienia w stosunku do listy Królestwa, stosownie do możliwości oferowanych przez serwer;
(2) moderator – osobę mającą określone niniejszym dekretem uprawnienia w stosunku do listy Królestwa, sprawującą bieżący nadzór nad porządkiem na liście;
(3) uczestnik – osobę mającą czynne i bierne prawo dostępu do listy Królestwa;
(4) czynne prawo dostępu – możność wysyłania wiadomości na listę Królestwa, następnie automatycznie przesyłanych do wszystkich osób mających bierne prawo dostępu do listy;
(5) bierne prawo dostępu – możność automatycznego otrzymywania wiadomości przesłanych na listę Królestwa przez osoby mające czynne prawo dostępu do listy;
(6) serwer – serwer obsługujący listę Królestwa.

Art. 2.
1. Administratorem listy Królestwa jest Król.
2. Król powołuje i odwołuje moderatorów listy Królestwa.
3. Ilekroć niniejszy dekret przyznaje uprawnienia moderatorowi, uprawnienia te przysługują również administratorowi.

Art. 3.
1. Prawo uzyskania statusu uczestnika przysługuje każdemu obywatelowi Królestwa.
2. Uzyskanie statusu uczestnika następuje na skutek zatwierdzenia przez moderatora wniosku złożonego mu z wykorzystaniem systemu zapisującego oferowanego przez serwer albo bezpośrednio pocztą elektroniczną.
3. Jeżeli zachodzą wątpliwości co do danych podanych we wniosku, moderator może zażądać dodatkowych danych lub wyjaśnień.
4. Moderator odmawia zatwierdzenia wniosku, jeżeli osoba o podanym adresie poczty elektronicznej nie figuruje w Centralnym Rejestrze Mieszkańców.
5. Na decyzję moderatora o odmowie zatwierdzenia wniosku przysługuje skarga do administratora.
6. Jeżeli decyzję o zawieszeniu wydał administrator, skarga nie przysługuje, zawieszony może jednak wnosić o ponowne rozpoznanie sprawy.

Art. 4.
1. Osoby niebędące obywatelami Królestwa mogą uzyskać status uczestnika, jeżeli złożą wniosek za pośrednictwem ministra właściwego do spraw zagranicznych, który do wniosku załącza swoją opinię.
2. W przypadku określonym w ustępie poprzedzającym, o nadaniu albo odmowie nadania statusu uczestnika postanawia ostatecznie Król.

Art. 5.
1. Każdy uczestnik obowiązany jest powstrzymać się od wszelkich działań, które mogłyby prowadzić do znaczącego utrudnienia lub uniemożliwienia prawidłowego funkcjonowania listy Królestwa zgodnie z jej przeznaczeniem lub też mogłyby naruszyć dobra osobiste innych uczestników.
2. Zakazane jest w szczególności:
(1) podejmowanie działań zmierzających do przejęcia w sposób nieuprawniony kontroli nad listą Królestwa;
(2) wysyłanie łańcuszków szczęścia oraz wszelkiego innego rodzaju reklam, ogłoszeń i podobnego rodzaju wiadomości dotyczących przedsiębiorstw, instytucji i organizacji niezwiązanych z Królestwem;
(3) wysyłanie wiadomości o treści obraźliwej, zawierających słowa powszechnie uważane za wulgarne lub odnośniki do stron o wulgarnej lub obscenicznej treści;
(4) trolling, czyli wysyłanie wiadomości mających wyłącznie na celu wywołanie kłótni lub zamieszania na liście Królestwa, nie wnoszących merytorycznej treści do dyskusji;
(5) wysyłanie wiadomości o rozmiarach przekraczających 100 kilobajtów;
(6) wysyłanie załączników;
(7) wysyłanie wiadomości w formacie innym aniżeli zwykły tekst (plain text).
3. Uczestnik odpowiadający obowiązany jest zachować linię odstępu od przytoczonego fragmentu, umieszczając swoją wypowiedź pod cytatem, po usunięciu reklam generowanych przez program pocztowy lub serwer; cytowanie dopuszczalne jest jedynie w zakresie niezbędnym ze względu na treść odpowiedzi.
4. Na liście Królestwa obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu.

Art. 6.
1. Wiadomości z wysokim priorytetem mogą wysyłać jedynie organy władzy publicznej.
2. Wysoki priorytet nadaje się ogłaszanym aktom urzędowym.
3. Zastrzega się na potrzeby ogłoszeń urzędowych następujące skróty w tematach wiadomości, pisanych wielkimi literami, oznaczające:
(1) K – Konstytucję Królestwa;
(2) UK – ustawę konstytucyjną wprowadzającą poprawki do Konstytucji Królestwa;
(3) UF – ustawę federalną;
(4) DK – dekret królewski;
(5) RF – rozporządzenie federalne;
(6) PK – postanowienie królewskie;
(7) W K – wyrok królewski;
(8) PK (S) – postanowienie królewskie w zakresie władzy sądowniczej;
(9) W z odpowiednią sygnaturą – wyrok sądowy;
(10) P z odpowiednią sygnaturą – postanowienie sądowe.

Art. 7.
1. W celu zapewnienia należytego funkcjonowania listy Królestwa, w tym poszanowania reguł określonych niniejszym dekretem, moderator może zastosować wobec uczestnika listy Królestwa karę dyscyplinarną.
2. Karami dyscyplinarnymi są:
(1) upomnienie udzielone przez moderatora;
(2) nagana udzielona przez moderatora;
(3) moderacja, polegająca na konieczności zatwierdzenia przez moderatora każdej wiadomości wysyłanej przez uczestnika na listę Królestwa, trwająca
nie dłużej niż 20 tygodni;
(4) zawieszenie czynnego prawa dostępu na okres nie dłuższy niż 20 tygodni;
2. Nagany nie udziela się uczestnikowi, jeśli wcześniej nie otrzymał on przynajmniej jednego upomnienia w związku podobnym naruszeniem zasad listy Królestwa.
3. O ile nie istnieje bezpośrednie zagrożenie dla działania listy Królestwa, kar dyscyplinarnych określonych w ust. 2, punkt (3) i (4) nie stosuje się wobec uczestnika, jeśli wcześniej nie otrzymał on przynajmniej jednej nagany w związku z podobnym naruszeniem zasad listy Królestwa.
4. Określając wymiar kary dyscyplinarnej zastosowanej wobec uczestnika moderator bierze pod uwagę szkodliwość społeczną zachowania uczestnika oraz ilość zastosowanych wobec niego w przeszłości kar dyscyplinarnych lub ich brak.
5. O zastosowaniu kary dyscyplinarnej moderator obowiązany jest poinformować na liście Królestwa jednocześnie pouczając o przysługującym prawie do skargi.
6. Na decyzję o zastosowaniu kary dyscyplinarnej przysługuje uczestnikowi listy Królestwa skarga do administratora listy.
7. Decyzja o zastosowaniu kary dyscyplinarnej jest natychmiast wykonalna; wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji.
8. Jeżeli decyzję o zastosowaniu kary dyscyplinarnej wydał administrator, skarga nie przysługuje, ukarany może jednak wnosić o ponowne rozpoznanie sprawy.
9. Zastosowanie kary dyscyplinarnej nie wyłącza odpowiedzialności karnej.

Art. 8.
1. Administrator może powierzyć moderatorowi inne uprawnienia stosownie do możliwości oferowanych przez serwer.
2. Administrator nie może powierzyć uprawnienia do likwidacji listy Królestwa.
3. Poszczególni moderatorzy mogą posiadać różne uprawnienia.

Art. 9.
1. Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
2. Z dniem wejścia w życie niniejszego dekretu, traci moc dekret królewski z dnia 19 stycznia 2003 roku o regulaminie listy dyskusyjnej Dreamlandu.