Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

Dekret o regencji

BPSK nr 6560

Ekorre, dnia 6 marca 2018 r.

DEKRET
o regencji

Regent Królestwa Dreamlandu,

w imię Karoliny Aleksandry, królowej Dreamlandu, Elderlandu i Scholandii, pani ziemi morlandzkiej, surmalajskiej i weblandzkiej, seniorki Furlandii i Luindoru w Unię Saudadzką scalonych, zwierzchniczki Skytji, seniorki Gorandii, Luskanii, Monderii i Tanequetilu, Wielkiej Mistrzyni Heroldii Królestwa Dreamlandu, etc.,

stanowi, co następuje:

Rozdział 1
Przepisy ogólne o regencj
i

Art. 1.

Dekret reguluje rozpoczęcie się, sprawowanie i ustanie regencji.

Art. 2.

1. Regencją jest tymczasowe wykonywanie zadań, uprawnień i obowiązków Króla przez inny, powołany do tego organ. Regencję sprawuje Regent albo Rada Regencyjna.

2. Regencja nie obejmuje wykonywania uprawnień i obowiązków Króla, które ze swojej istoty nie mogą do niej należeć, szczególnie uprawnień do ustąpienia z tronu i do zniesienia regencji. Nie obejmuje także wykonywania uprawnienia do stanowienia prawa w sprawach sukcesji królewskiej i regencji.

Art. 3.

1. Organ sprawujący regencję przedstawicielską wykonuje zadania, uprawnienia i obowiązki Króla w jego imieniu, zaś sprawujący regencję samoistną w imieniu własnym.

2. Regencja wyłącza osobiste działanie Króla w zakresie nią objętym.

Art. 4.

1. Regencja może być ustanowiona przez panującego Króla, na podstawie art. 8 ust. 6 Karty Konstytucyjnej z dnia 9 lutego 2016 r. (regencja przedstawicielska).

2. Regencja może także być ustanowiona przez ustępującego Króla albo przez Parlament Królewski, na podstawie innych przepisów Karty Konstytucyjnej z dnia 9 lutego 2016 r. albo na podstawie dekretu, jak również rozpocząć się z mocy prawa (regencja samoistna).

3. Ustanowienie regencji następuje jednocześnie z powołaniem Regenta albo Rady Regencyjnej.

Art. 5.

1. Regencja przedstawicielska może być zniesiona przez Króla w każdym czasie.

2. Regencja samoistna ustaje z mocy prawa, w przypadkach określonych dekretem.

3. Urzędowanie Regenta albo członków Rady Regencyjnej trwa do czasu ustania regencji.

Rozdział 2
Regent i członkowie Rady Regencyjnej

Art. 6.

1. Urząd Regenta, pierwszego radcy albo radcy Rady Regencyjnej może sprawować obywatel dreamlandzki, o ile nie jest pozbawiony praw publicznych.2. Skazany prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego, jest wyłączony od sprawowania urzędów wymienionych w ust. 1 od uprawomocnienia się wyroku do upływu 3 miesięcy od wykonania kary albo ustania jej wykonalności, względnie do upływu 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku, jeśli nie wymierzono kary.

Art. 7.

1. Rada Regencyjna składa się z pierwszego radcy i parzystej liczby radców. Przewodniczy pierwszy radca.

2. Rada Regencyjna działa, podejmując uchwały zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Art. 8.

1. W przypadku, gdyby Regent utracił zdolność do sprawowania swojego urzędu, jeśli sprawuje on regencję przedstawicielską, to ustaje ona, a jeśli samoistną, to Parlament Królewski powołuje nowego Regenta.

2. W przypadku, gdyby radca Rady Regencyjnej utracił zdolność do sprawowania swojego urzędu, Rada Regencyjna powołuje nowego radcę na jego miejsce.

3. W przypadku, gdyby pierwszy radca Rady Regencyjnej utracił zdolność do sprawowania swojego urzędu, Rada Regencyjna powołuje nowego radcę w swój skład, po czym wybiera ze swojego grona pierwszego radcę. Do czasu wyboru pierwszego radcy przewodnictwo Rady Regencyjnej obejmuje dowolny spośród radców.

Art. 9.

Regentowi i członkom Rady Regencyjnej przysługuje uposażenie na zasadach przewidzianych dla Króla.

Rozdział 3
Szczególne postacie regencji

Art. 10.

Regencja ustanowiona przez Parlament Królewski na podstawie art. 12 ust. 3 zd. 2 Karty Konstytucyjnej z dnia 9 lutego 2016 r. ustaje z chwilą prawomocnego osądzenia sprawy.Art. 11. Rozpoczęcie się regencji w związku z ustąpieniem Króla z tronu i jej ustanie reguluje dekret z dnia 16 kwietnia 2017 r. o sukcesji królewskiej.Rozdział 4Przepisy wprowadzające

Art. 12.

W dekrecie królewskim z dnia 16 kwietnia 2017 r. o sukcesji królewskiej wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 4 uchyla się ust. 3;

2) po art. 4 dodaje się art. 4a w brzmieniu:„Art. 4a. 1. Ustępując z tronu, jeśli brak wyznaczonego następcy tronu, Król może ustanowić regencję.2. Jeśli ustępujący z tronu Król nie ustanowił regencji, regencja rozpoczyna się z mocy prawa, a urząd Regenta przypada królowi seniorowi właściwemu do wyznaczenia następcy tronu.3. Jednakże w przypadku, o którym mowa w art. 4 ust. 2, regencję ustanawia Parlament Królewski.4. Regencja ustanowiona w trybie ust. 1–3 ustaje z chwilą wyznaczenia albo wyboru następcy tronu.”.

Art. 13.

Dekret wchodzi w życie dnia 10 marca 2018 r., z tym, że art. 9 z mocą od dnia 16 lutego 2018 r.

M. A. Schlesinger-Asketil