Królewska Flotylla Obrony Wybrzeża

Królewska Flotylla Obrony Wybrzeża zwana jest także Flotą Moreniki Południowej z racji odpowiedzialności nie tylko za obronę południowego i wschodniego wybrzeża Dreamlandu ale też operacje na tych akwenach. Jej zaczątkiem był Królewski Dywizjon Obrony Wybrzeża. KFOW stacjonuje na Morzu Morlandzkim. Okrętem flagowym KFOW jest fregata rakietowa OJKM FR-2 „Morland”. Okręt ten, podobnie jak pozostałe wchodzące w skład flotylli, posiadają bazę morską na wyspie Kastoria, w mieście Cintra. Tam mieści się również kwatera dowódcza KFOW.

W skład Królewskiej Flotylli Obrony Wybrzeża wchodzą 3 dywizjony, w których służbę pełni łącznie 18 okrętów wojennych i pomocniczych: fregata rakietowa, pięc korwet rakietowych, sześć patrolowców, okręt wsparcia logistycznego, okręt ratowniczy, trałowiec i trzy kutry rakietowe. Służy w niej także 10 śmigłowców. Dowódcą związku operacyjnego jest kontradmirał Albon z Cintry.

Królewska Flotylla Obrony Wybrzeża powstała 15 października 2013 roku z utworzonego 10 listopada 2012 roku KDOW, wzmocnionego o kolejne dwa dywizjony. Na jego bazę morską została wybrana umocniona Cintra, ponieważ jej położenie i warunki naturalne powodują, że jest najlepszym z możliwych miejsc na Morzu Morlandzkim służącym do jego obrony. KFOW została powołana w celu zapewnienia bezpieczeństwa wybrzeży i wód terytorialnych Królestwa. Odpowiada za akweny Moreniki Południowej.

Struktura:

  1. Pierwszy Królewski Dywizjon Obrony Wybrzeża (6 okrętów)
  2. Drugi Królewski Dywizjon Obrony Wybrzeża (6 okrętów)
  3. Trzeci Królewski Dywizjon Obrony Wybrzeża (6 okrętów)
  4. Chorągiew Wsparcia Operacji
  5. Pierwszy Pluton Ratownictwa Przybrzeżnego (4 śmigłowce)
  6. Pierwsze Skrzydło Bojowe (2 śmigłowce)
  7. Czterdzieste Szóste Skrzydło Transportowe (2 śmigłowce)
  8. Piąte Skrzydło Ratownicze (2 śmigłowce)