Zbiór praw Królestwa Dreamlandu

O KWK – wyniki referendum

BPSK Nr 2374

FDK 23/796

 

Obwieszczenie 
Komisarza Wyborczego Królestwa

z dnia 23 sierpnia 2011 roku

Wyniki referendum ogólnonarodowego


Na podstawie art. 14 dekretu królewskiego o referendum ogólnonarodowym z dnia 28 marca 2008 roku z późn. zm. ogłaszam wyniki referendum ogólnonarodowego przeprowadzonego w dniach od 15 sierpnia do 22 sierpnia 2011 roku w Królestwie Dreamlandu.

I. Liczba uprawnionych obywateli do głosowania wyniosła 51. W referendum wzięło udział 19 osób uprawnionych do głosowania, zatem frekwencja wyniosła 37,25%.

II. Frekwencja w poszczególnych prowincjach ukształtowała się następująco:
(1) w Furlandii głosowała 1 osoba uprawniona do głosowania, co stanowi 20% z 5 uprawnionych do głosowania zamieszkujących prowincję;
(2) w Luindorze głosowały 3 osoby uprawnione do głosowania, co stanowi 33,33% z 9 uprawnionych do głosowania zamieszkujących prowincję;
(3) w Morlandzie głosowały 3 osoby uprawnione do głosowania, co stanowi 30% z 10 uprawnionych do głosowania zamieszkujących prowincję;
(4) w Surmali głosowały 3 osoby uprawnione do głosowania, co stanowi 37,5% z 8 uprawnionych do głosowania zamieszkujących prowincję;
(5) w Weblandzie głosowało 6 osób uprawnionych do głosowania, co stanowi 42.86% z 14 uprawnionych do głosowania zamieszkujących prowincję;
(6) w Domenie Królewskiej głosowały 3 osoby uprawnione do głosowania, co stanowi 60% z 5 uprawnionych do głosowania zamieszkujących Domenę.

III. Wyniki głosowania:
(1) Jestem za wprowadzeniem Konstytucji Królestwa – 10 głosów, co stanowi 52,63% oddanych głosów ważnych;
(2) Jestem za wprowadzeniem Karty Konstytucyjnej – 5 głosów , co stanowi 26,32% oddanych głosów ważnych;
(3) 4 osoby uprawnione do głosowania oddały GŁOS PUSTY, co stanowi 21,05% oddanych głosów ważnych.

IV. Komisarz Wyborczy stwierdza nieważność głosu oddanego przez Szymona Błauciaka (NIM 110805).

V. Komisarz Wyborczy Królestwa stwierdza, iż głosujący opowiedzieli się za wprowadzeniem Konstytucji Królestwa.

VI. Do dnia 26 sierpnia 2011 roku, każdy obywatel Królestwa może wnieść do Sądu Prowincji skargę na poprawność przeprowadzenia referendum. Skarga winna zawierać:
(1) oznaczenie wnoszącego;
(2) obywatelstwo Prowincji;
(3) zarzut;
(4) uzasadnienie.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2011 roku stwierdzono nieważność głosu oddanego przez Szymona Błauciaka (NIM 110805). W dniu 15 sierpnia 2011 roku obwieszczeniem Komisarz Wyborczy Królestwa poinformował o liście osób uprawnionych do głosowania oraz ich ilości – we wspomnianym dokumencie nie wymieniono Szymona Błacuciaka, gdyż w dniu rozpoczęcia referendum nie figurował on w CRM. W wyniku błędu skryptu głosowania udało mu się, jednak oddać głos, co skutkowało zmianą liczby osób uprawnionych do głosowania, a także zmianą frekwencji i proporcji rozłożenia głosów.

Art. 5. Dekretu Królewskiego o referendum ogólnonarodowym z dnia 28 marca 2008 roku (t.j. z dnia 8 sierpnia 2011 roku) stanowi: „Prawo udziału w referendum ogólnonarodowym przysługuje temu, komu zgodnie z przepisami odrębnymi w dniu referendum przysługiwałoby czynne prawo wyborcze w wyborach do Izby Poselskiej.”

Art. 4. Ordynacji wyborczej do Izby Poselskiej z dnia 13 czerwca 2009 roku (t.j. z dnia 8 sierpnia 2011 roku) stanowi:
„1. Czynne prawo wyborcze przysługuje obywatelom Królestwa.
2. Czynne prawo wyborcze nie przysługuje mieszkańcom.”

Art. 24. ust. 2. Ordynacji wyborczej do Izby Poselskiej z dnia 13 czerwca 2009 roku (t.j. z dnia 8 sierpnia 2011 roku) stanowi:
„2. W okresie trwania głosowania nie przyznaje się nowych obywatelstw. Termin rozpatrzenia wniosków o obywatelstwo, który nie upłynął przed dniem otwarcia głosowania zostaje przedłużony o okres głosowania.”

Art. 2-4 Ustawy Federalnej o obywatelstwie i stałym pobycie z dnia 17 marca 2011 roku (t.j. z dnia 29 marca 2011 roku) stanowi:
„Art. 2.
Ilekroć w niniejszej ustawie jest mowa o:
(1) obywatelstwie – rozumie się przez to przynależność państwową jednostki łączącą się z uprawnieniami i obowiązkami określonymi przez prawo Królestwa Dreamlandu;
(2) Rejestrze – rozumie się przez to Centralny Rejestr Mieszkańców;
(3) Namiestniku Koronnym – rozumie się przez to Namiestnika Koronnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania;
(4) Ministrze – rozumie się przez to federalnego ministra właściwego do spraw obywatelstwa.

Rozdział II. Centralny Rejestr Mieszkańców.

Art. 3.
1. Rejestr obejmuje dane obywateli Królestwa Dreamlandu oraz osób posiadających prawo stałego pobytu.
2. Rejestr prowadzi się w systemie informatycznym.
3. Bieżącą administracją Rejestru zajmuje się Minister.

Art. 4.
1. Wpisu do Rejestru dokonuje się na wniosek zainteresowanego składany za pośrednictwem formularza elektronicznego.
2. Prawidłowe złożenie wniosku wymaga potwierdzenia poprzez skorzystanie przez wnioskodawcę z łącza przesłanego na adres poczty elektronicznej wskazany w formularzu; niepotwierdzenie w terminie 3 dni od złożenia wniosku powoduje uznanie wniosku za niezłożony.
3. Z chwilą potwierdzenia wniosku przez wnioskodawcę, o którym mowa w ustępie poprzedzającym, system informatyczny automatycznie dokonuje wpisu do Rejestru, co jest równoznaczne z nadaniem obywatelstwa.”

Mając powyższe na uwadze Komisarz Wyborczy Królestwa uznał za zasadne zastosowanie art. 24. ust. 2. Ordynacji wyborczej do Izby Poselskiej z dnia 13 czerwca 2009 roku (t.j. z dnia 8 sierpnia 2011 roku) analogicznie do referendum ogólnonarodowego, gdyż związany on jest ściśle z pojęciem obywatelstwa, a więc także z terminem czynnego prawa wyborczego. Stwierdzono, że w dniu 21 sierpnia 2011 roku, a więc w dniu złożenia głosu przez Szymona Błauciaka (NIM 110805) nie legitymował się on obywatelstwem Królestwa, pomimo funkcjonowania wpisu w Centralnym Rejestrze Mieszkańców, a co za tym idzie nie posiadał on czynnego prawa wyborczego.

Komisarz Wyborczy Królestwa pragnie zwrócić uwagę na konieczność dostosowania zapisów prawa do obowiązującej Ustawy Federalnej o obywatelstwie i stałym pobycie lub udoskonalenia systemów teleinformatycznych Królestwa, by w dniach, co do których należy zastosować art. 24. ust. 2. Ordynacji wyborczej do Izby Poselskiej z dnia 13 czerwca 2009 roku (t.j. z dnia 8 sierpnia 2011 roku) wpisy do Centralnego Rejestru Mieszkańców nie były dodawane.

Tomasz Barney
Komisarz Wyborczy Królestwa