Wiyzta w Buuren

W dniu dzisiejszym zabytkowy pancernik z lat 30. XX wieku będący „żywym” eksponatem Muzeum Morskiego w Buuren oraz okręty Floty Moreniki Zachodniej: OJKM KK-5 „Ebruz”, OJKM NS-6 „Mateusz C. Shakur”, OJKM FR-1 „Furlandia”, OJKM FR-9 „Badentorg”, OJKM KR-1 „Agendart” oraz OJKM KR-2 „Buuren” wzięły udział w uroczystości przeglądu sił Królewskiej Marynarki Wojennej w Książęcym Mieście Buuren z okazji wizyty Jego Królewskiej Mości Marcina I Mikołaja, Zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Uroczystości odbyły się w porcie wojennym w obrębie ufortyfikowanego i górującego nad całością Zamku Erenburg. W samym zamku, na jego parterze i w pobliskich koszarach marynarze i oficerowie Floty Moreniki Zachodniej mają swoje kwatery. Miejsce to kontynuuje wielowiekowe tradycje wojskowe. Podczas wizyty Król miał sposobność ponownie zobaczyć to miejsce, już po przybyciu kolejnych jednostek wojskowych. Następnie, na udekorowanym okręcie pomniku historii marynarki – pancerniku OJKM PK-6 „Dreamland” wygłosił kilka słów do zebranych marynarzy a następnie udał się na uroczysty obiad z oficerami w kwaterze floty, omawiając kwestie bezpieczeństwa morskiego Zjednoczonego Księstwa oraz plany KMW. Baza morska w Buuren jest jedynym tego typu i znaczenia punktem na całym zachodnim wybrzeżu. Tymczasem mieszkańcy Zjednoczonego Księstwa, korzystając z okazji i pięknej pogody mogli w tym czasie zwiedzać okręty. Pokazywano im kilka podstawowych pomieszczeń – kwatery, zbrojownie, stanowiska ogniowe, kuchnie i oczywiście mostek – serce dowodzenia każdą jednostką.

Następnie, na przygotowanej na nadbrzeżu galerii widokowej goście mogli obserwować pokazowe ćwiczenia marynarki w zatoce – zademonstrowano wzorcową akcję ratowniczą – korwety rakietowe wraz z zaokrętowanymi śmigłowcami ratowniczymi typu Rybitwa miały za zadanie zabezpieczyć wpadniętą na mieliznę jednostkę turystyczną oraz wyłowić rozbitków z morza. Akcję z balkonu Zamku Erenburg obserwował także Jego Królewska Mość oceniając jej przebieg jako godny podziwu i pokazujący sprawność i dobre wyszkolenie marynarzy w prowadzeniu tego typu akcji.