UF o referendach [t.j.] [arch.]
BPSK Nr 3848
FDKD Nr 23/3146
Ustawa w tekście jednolitym
USTAWA FEDERALNA
z dnia 20 października 2013 roku
o referendach
My, Marcin Mikołaj, Król Dreamlandu i Elderlandu, Najwyższy Zwierzchnik Furlandii i Luindoru w Unię Saudadzką złączonych, Morlandu, Surmali i Weblandu, Suzeren Monderii oraz Amwelandii, Luskanii i Croranu, Najwyższy Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Wielki Mistrz Heroldii Obu Królestw, etc.
na wniosek Posłów w Izbie Poselskiej zgromadzonych stanowimy, co następuje:
Rozdział I
Postanowienia ogólne
Art. 1.
1. Ustawa określa zasady i tryb przeprowadzania referendów, o których mowa w art. 2 ust. 3, art. 13, art. 14, art. 19 ust. 2, art. 38 ust. 1 i 2, art. 39 ust. 2 Konstytucji.
2. Ilekroć ustawa mówi o:
(1) referendum rozumie się przez nie procedurę, w której decyzję w przedstawionej sprawie podejmują w głosowaniu bezpośrednim wszyscy uprawnieni do głosowania,
(2) referendum ogólnonarodowym rozumie się przez nie referendum, które jest organizowane na terenie całego Królestwa,
(3) referendum lokalnym rozumie się przez nie referendum, które jest organizowane na terenie co najmniej jednej Prowincji Królestwa,
(4) uprawnionych do głosowania rozumie przez nich tych, którym zgodnie z przepisami odrębnymi przysługiwałoby czynne prawo wyborcze w wyborach do Izby Poselskiej i którzy zamieszkują na obszarze objętym referendum.
Art. 2.
Nie przeprowadza się referendum w sprawie uchwalenia budżetu, podatków lub amnestii.
Art. 2a.
1. Wyłożenie obywatelskiego wniosku o zarządzenie referendum zwany dalej „projektem referendalnym”, odbywa się w odpowiednim dziale w sekcji ‘Wnioski urzędowe’ na forum dyskusyjnym Królestwa Dreamlandu.
2. Organem przyjmującym projekt jest Marszałek Dworu Królewskiego.
3. O przyjęciu projektu referendalnego informuje w temacie inicjującym organ określony w ustępie poprzedzającym zakreślając termin na złożenie podpisów pod projektem referendalnym przez obywateli Królestwa Dreamlandu.
4. Projekt referendalny, który w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni nie uzyska wymaganej liczby podpisów zwraca się inicjatorowi, w przeciwnym wypadku przedstawia się go Królowi. Temat inicjujący podlega zamknięciu.
5. Projekt referendalny złożony przed upływem 30 dni od zwrotu co do zasady dotykający tych samych kwestii co projekt referendalny poprzednio nieuzyskujący poparcia można pozostawić bez nadawania dalszego biegu w szczególności gdy jest składany przez ten sam podmiot.
(Art. 2a dodany na mocy DK o wnioskach urzędowych z dnia 17 marca 2014)
Rozdział II
Referendum ogólnonarodowe
Art. 3.
1. Referendum ogólnonarodowe zarządza Król z własnej inicjatywy lub na wniosek wniesiony przez Izbę Poselską, Radę Królestwa lub grupę co najmniej 3 obywateli.
2. Premier Rządu Królewskiego zarządza referendum ogólnonarodowe w sprawie losu Korony w razie skazania osoby noszącej Koronę Królestwa przez Sąd Królestwa wskutek oskarżenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 Konstytucji.
3. Referendum ogólnonarodowe może być zarządzone w sprawie przyjęcia zmian Konstytucji. Zmiany Konstytucji uważa się za przyjęte, jeśli głosowało za nimi więcej niż połowa wyborców biorących udział w głosowaniu, z zastrzeżeniem postanowień ust. 4.
4. Zmiany przepisów Rozdziału I, Rozdziału II, Rozdziału V oraz Rozdziału X Konstytucji uważa się za przyjęte, jeśli głosowało za nimi więcej niż trzy piąte wyborców biorących udział w głosowaniu, pod warunkiem, że w referendum ogólnonarodowym wzięło udział więcej niż jedna trzecia ogólnej liczby obywateli uprawnionych do głosowania.
Art. 4.
Referendum ogólnonarodowe powinno zostać ogłoszone nie później niż po upływie 21 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1 art. poprzedzającego, lub uprawomocnienia się wyroku skazującego, o którym mowa w ust. 2 art. poprzedzającego.
Rozdział III
Referendum lokalne
Art. 5.
1. Referendum lokalne przeprowadzane na terenie jednej Prowincji zarządza Namiestnik Koronny z własnej inicjatywy lub na wniosek jej obywateli w liczbie i sprawach, które określać może krajowy akt normatywny.
2. Referendum lokalne przeprowadzane na terenie dwóch lub trzech Prowincji zarządza Król na wniosek Namiestników Koronnych lub co najmniej po dwóch obywateli z każdej Prowincji.
Art. 6.
Referendum lokalne powinno zostać ogłoszone nie później niż po upływie 21 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w art. poprzedzającym.
Rozdział IV
Zarządzanie referendum
Art. 7.
Wniosek o zarządzenie referendum powinien określać przedmiot, który ma zostać poddany pod głosowanie poprzez wskazanie pytania referendalnego albo pytań referendalnych lub proponowanych wariantów rozwiązań.
Art. 8.
1. Referendum zarządza się poprzez ogłoszenie postanowienia właściwego organu, w którym określa się datę rozpoczęcia i zakończenia referendum oraz elementów wskazanych we wniosku o zarządzenie referendum, o których mowa w art. poprzedzającym.
2. Postanowienie, o którym mowa w ust. poprzedzającym powinno być ogłoszone co najmniej 3 dni przed datą rozpoczęcia referendum.
3. Referendum trwa co najmniej 7 dni.
Rozdział V
Przeprowadzanie referendum
Art. 9.
1. Komisarz Wyborczy Królestwa, zwany w dalszej części „Komisarzem”, zapewnia organizację i przeprowadzenie referendum.
2. Królewskie Służby Informatyczne są zobowiązane do współpracy z Komisarzem w zakresie zapewnienia należytych warunków technicznych dla przeprowadzenia referendum.
Art. 10.
1. Komisarz w pierwszym dniu referendum obwieszcza o jego rozpoczęciu oraz podaje adres internetowy do formularza głosowania i załącza do obwieszczenia spis uprawnionych do głosowania wraz z Numerami Identyfikującymi Mieszkańca, zwanymi dalej „NIM”.
2. Jeśli do stwierdzenia ważności referendum niezbędna jest określona frekwencja, Komisarz publikuje również informacje o minimalnej ilości głosujących wymaganych do stwierdzenia ważności referendum.
3. Do procedury referendalnej art. 8 ust. 3 Ustawy Federalnej z dnia 13 czerwca 2009 roku z późniejszymi zmianami Ordynacja wyborcza do Izby Poselskiej, stosuje się odpowiednio.
Art. 11.
1. Referendum przeprowadza się z wykorzystaniem elektronicznego formularza głosowania umieszczonego na stronie internetowej.
2. Odnośnik do formularza głosowania powinien być wyraźnie oznaczony na witrynie głównej:
(1) Królestwa podczas referendum ogólnonarodowego,
(2) każdej Prowincji podczas referendum lokalnego.
3. Referendum polega na udzieleniu pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie albo pytania lub na dokonaniu wyboru między zaproponowanymi wariantami rozwiązań.
4. Elektroniczny formularz głosowania umożliwia głosującym oddanie głosu pustego.
Art. 12.
Rozporządzenie federalne wydane przez Rząd Królewski w porozumieniu z Komisarzem może określić szczegółowy tryb przeprowadzania głosowania, przy czym sposób przeprowadzania głosowania powinien zapewniać możliwość weryfikacji wyników przez Komisarza oraz automatyczną kontrolę uprawnień wyborczych przy wykorzystaniu NIM.
Art. 13.
1. W czasie trwania referendum nie publikuje się żadnych informacji dotyczących dotychczasowych wyników ani frekwencji, za wyjątkiem sytuacji określonej w ust. 2.
2. Komisarz publikuje informacje na temat dotychczasowej frekwencji w dniu poprzedzającym ostatni dzień trwania referendum, jeśli dla ważności referendum niezbędna jest określona frekwencja, a Komisarz został do tego wyraźnie upoważniony w postanowieniu o zarządzeniu referendum.
Art. 14.
1. Komisarz dokonuje ogłoszenia wyników referendum wraz z podaniem frekwencji:
(1) dla całego Królestwa w przypadku referendum ogólnonarodowego,
(2) dla Prowincji w przypadku referendum lokalnego.
2. Jeśli do ważności referendum była niezbędna określona frekwencja, Komisarz obwieszcza także o ważności lub nieważności przeprowadzonego referendum.
Art. 15.
Każdy uprawniony do głosowania może wnieść skargę na poprawność przeprowadzenia referendum. Przepisy dotyczące skargi na przeprowadzenie wyborów do Izby Poselskiej stosuje się odpowiednio.
Rozdział VI
Przepisy karne
Art. 16.
Kto w okresie od dnia poprzedzającego rozpoczęcie głosowania w referendum aż do jego zakończenia publicznie prowadzi kampanię w związku z sprawą poddaną pod referendum – podlega karze grzywny w wysokości od 20 do 50 stawek dziennych.
Art. 17.
Kto w okresie od rozpoczęcia głosowania w referendum aż do jego zakończenia podaje do wiadomości publicznej wyniki badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań głosujących w referendum i przewidywanych wyników referendum lub wyniki sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania – podlega karze grzywny w wysokości od 50 do 70 stawek dziennych.
Rozdział VII
Przepisy końcowe
Art. 18.
W Ustawie Federalnej z dnia 13 czerwca 2009 roku z późniejszymi zmianami Ordynacja wyborcza do Izby Poselskiej nadaje się następujące brzmienie art. 7: „Komisarz Wyborczy Królestwa, zwany dalej „Komisarzem”, jest stałym organem federalnym właściwym w federalnych sprawach wyborczych oraz wszystkich referendach nie przekazanych innym organom.”.
Art. 19.
1. Uchyla się Dekret Królewski z dnia 28 marca 2008 roku z późniejszymi zmianami o referendum ogólnonarodowym.
2. Ustawa niniejsza wchodzi w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia.
(-) Marcin I Mikołaj, R.